Ceny mieszkań rekordowo wysokie w 11 miastach. Kraków przekroczył 10 tys. zł za metr kw.

Ceny mieszkań rosną coraz szybciej. To doprowadziło do historycznych rekordów cenowych w aż 11 miastach. W Krakowie po raz pierwszy mediana cen za m kw. przekroczyła próg 10 tys. zł. To może być sygnał przegrzania i punkt zwrotny, po którym stawki w stolicy małopolski się unormują.

Roczne tempo wzrostu cen mieszkań jest coraz większe, wynika z raportu Expandera oraz Rentier.io. Średnio, w analizowanych 17 miastach, ceny wzrosły o 9 proc rok do roku. Jeszcze miesiąc temu było to 7 proc. r/r.

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Ceny mieszkań rekordowo wysokie w 11 miastach w Polsce

W Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu zanotowano rekordowe w historii poziomy cen mieszkań. Na uwagę szczególnie zasługuje Kraków, gdzie mediana cen właśnie przekroczyła 10 tys. zł za m kw. Gdy w marcu podobna sytuacja miała miejsce w Gdańsku, był to sygnał przegrzania i w kolejnych miesiącach stawki wróciły poniżej tego poziomu.

Ceny mieszkańCeny mieszkań fot. Expadner/Rentier.io

Mediana cen za m kw. wzrosła względem poprzedniego roku w 16 na 17 analizowanych miast. Wyjątkiem jest Gdańsk (- 1 proc. r/r), gdzie niedawno nastąpiło wspomniane przekroczenie krytycznego progu. 

Czy mieszkania będą tańsze?

Eksperci Expandera i Rentier.io zwracają uwagę, że choć trudno to przewidzieć to wydaje się, że jeden z czynników nakręcających wzrosty w ostatnim czasie zaczyna się wyczerpywać. Chodzi o tanie kredyty i w efekcie niskie raty napędzane przez obniżkę stóp procentowych. 

Raty wciąż są średnio o 4 proc. tańsze niż przed pandemią, ale zbliżają się już do tych poziomów sprzed ponad roku. W Krakowie i Gdyni raty już są mniej więcej na tym poziomie, a w Sosnowcu są wyższe o 10 proc. niż w lutym 2020 roku. Podwyżki cen mieszkań nie będą już tak łatwo akceptowane przez kupujących, właśnie ze względu na coraz wyższe raty. Problem nasili się gdy wzrosną stopy procentowe, co może stworzyć presję kupujących na obniżanie cen mieszkań. 

Różnica w kosztach ratRóżnica w kosztach rat fot. Expadner/Rentier.io

Nie można jednak wykluczyć, że ceny mieszkań nie przestaną rosnąć. Drożeją bowiem materiały budowlane, najbardziej stal, drewno, płyty OSB czy izolacje termiczne. To wpłynie na koszt budowy nowych mieszkań, a więc również na ich ceny. To z kolei będzie oddziaływało na stawki na rynku wtórnym. Pojawia się jednak pytanie, czy kupujący będą w stanie zaakceptować jeszcze wyższe ceny, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawią się podwyżki stóp procentowych?

Ogłoszenia o mieszkania pojawiają się rzadziej

Dodatkowo w ciągu zaledwie miesiąca drastycznie spadła liczba nowo opublikowanych ogłoszeń o sprzedaży mieszkania. Pomijając Rzeszów, uwzględniany w raportach od niedawna, ogłoszeń było 31 215 (po usunięciu duplikatów), czyli najmniej odkąd tworzone są raporty, tj. od lutego 2019 roku. Dla porównania przed miesiącem ogłoszeń było 54 461. Co ważne mocny spadek dotyczy zarówno nowych mieszkań jak i używanych.

Choć ogłoszeń nie przybywa, to łącznie wszystkich aktywnych ofert było więcej niż jeszcze w styczniu i grudniu. Jeśli jednak kolejne miesiące przyniosą podobną liczbę nowych ogłoszeń, a popyt na mieszkania utrzyma się na wysokim poziomie, to wybór lokali będzie coraz mniejszy.

Więcej o: