Pierwszy dzień negocjacji ws. Turowa zakończony. Czesi rozważają wycofanie skargi

W czwartek rozpoczął się pierwszy dzień negocjacji między Polską a Czechami w sprawie Turowa. Oba państwa deklarują chęć osiągnięcia porozumienia. Czesi są nawet gotowi wycofać skargę z TSUE.

W Pradze zakończył się pierwszy dzień polsko-czeskich negocjacji dotyczących kopalni Turów. Przed ich rozpoczęciem delegacje obu państw deklarowały, że celem jest osiągnięcie porozumienia zamiast rozstrzygania sporu na drodze sądowej. W trwających w Pradze negocjacjach uczestniczą wicepremier Jacek Sasin, ministrowie Michał Kurtyka, Konrad Szymański, wiceministrowie Adam Guibourge-Czetwertyński, Paweł Jabłoński i Artur Soboń.

Zobacz wideo Wcześniejsze zamknięcie kopalni w Turowie? Komentuje wiceminister klimatu

Czesi mogą wycofać pozew w sprawie Turowa

Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu złożonego przez Czechów w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zapowiedział na konferencji Richard Brabec, czeski minister środowiska. 

Czechy zwracają się do TSUE. Żądają nałożenia na Polskę milionów karyCzechy złożyły wniosek o milionowe kary finansowe dla Polski

- Nie jest naszym celem natychmiastowe zatrzymanie działalności kopalni w Turowie, nie mamy takiej legitymacji jako rząd czeski, nie ma jej również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ Polska jest krajem, który sam ma prawo decydować, jaki ma miks energetyczny - powiedział Brabec.

- Obie delegacje już się rozstały. Pracuje jeszcze nasz zespół. W tej chwili nie możemy powiedzieć nic na temat dotychczasowego przebiegu negocjacji. Prace trwają i na tym etapie nie komentujemy sprawy - przekazała Polskiemu Radiu Anna Nahajska z wydziału komunikacji medialnej Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

Kopalnia odkrywkowa TurówGreenpeace skarży przedłużenie koncesji dla kopalni w Turowie

Delegacje Polski i Czech wrócą do rozmów jutro rano.

Oba państwa chcą zachować dobre relacje

Brabec mówił również, że Polskę i Czechy łączą dobre relacje, ale czasami trzeba rozwiązywać nieprzyjemne sprawy, jak właśnie ta w sprawie Turowa. W środę również szef polskiego MSZ, Zbigniew Rau, wyraził przekonanie, że spór dotyczący Turowa nie położy się cieniem na "stabilnych, dobrych, wzajemnie korzystnych relacjach polsko-czeskich". 

Więcej o: