Uwaga na upał w piątek! IMGW wydaje ostrzeżenia II stopnia dla 13 województw

Ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla 13 województw, a I stopnia dla dwóch na wschodzie Polski. Zgodnie z mapą IMGW jedynie woj. podkarpackie ma uchronić się w piątek przed lejącym się z nieba żarem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, pomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego przed upałem II stopnia. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy będzie wyższa niż 18°C. 

Upały w PolsceUpały w Polsce Fot. IMGW

Dla województw podlaskiego i lubelskiego, a także części województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień może tam przekroczyć 30°C, natomiast temperatura minimalna będzie niższa niż 18°C. Wolne od ostrzeżeń jest jedynie woj. podkarpackie, jednak także i tam należy spodziewać się temperatur maksymalnych dochodzących do ok. 28°C.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Najgoręcej będzie w zachodniej Polsce. Przykładowo w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego temperatura w piątek może sięgnąć nawet 34 stopni Celsjusza. 

Upał / zdjęcie ilustracyjnePolskę zaleje fala gorąca. Temperatura w dzień do 34 st. I tropikalne noce

Uwaga na upały w całym kraju. IMGW wydaje ostrzeżenia

"Uwaga na znaczne obciążenie gorącem! Początkowo na ogół korzystny wpływ pogody na organizm człowieka w ciągu dnia, z uwagi na wzrost temperatury, ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. Niekorzystne warunki biometeorologiczne na zachodzie utrzymają się do końca dnia" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Za nami także pierwsza tropikalna noc. W Świnoujściu temperatura na termometrach nie spadła poniżej 21°C aż do rana.

Upały w Polsce. O czym warto pamiętać w gorące dni?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież. Dodatkowo warto ograniczyć do minimum przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Centrum bezpieczeństwa sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć okna i zasłonić. Dzięki temu mieszkania mniej się nagrzeją.

Pogoda (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na lipiec. "Miesiąc powyżej normy termicznej"

Jak podkreśla RCB, że przy wysokich temperaturach należy unikać picia alkoholu, który może powodować odwodnienie organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Więcej o: