Uwaga na upał w piątek! IMGW wydaje ostrzeżenia II stopnia dla 13 województw

Ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla 13 województw, a I stopnia dla dwóch na wschodzie Polski. Zgodnie z mapą IMGW jedynie woj. podkarpackie ma uchronić się w piątek przed lejącym się z nieba żarem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, pomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego przed upałem II stopnia. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy będzie wyższa niż 18°C. 

Upały w PolsceUpały w Polsce Fot. IMGW

Dla województw podlaskiego i lubelskiego, a także części województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia. Oznacza to, że temperatura maksymalna w dzień może tam przekroczyć 30°C, natomiast temperatura minimalna będzie niższa niż 18°C. Wolne od ostrzeżeń jest jedynie woj. podkarpackie, jednak także i tam należy spodziewać się temperatur maksymalnych dochodzących do ok. 28°C.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Najgoręcej będzie w zachodniej Polsce. Przykładowo w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego temperatura w piątek może sięgnąć nawet 34 stopni Celsjusza. 

Uwaga na upały w całym kraju. IMGW wydaje ostrzeżenia

"Uwaga na znaczne obciążenie gorącem! Początkowo na ogół korzystny wpływ pogody na organizm człowieka w ciągu dnia, z uwagi na wzrost temperatury, ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. Niekorzystne warunki biometeorologiczne na zachodzie utrzymają się do końca dnia" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Za nami także pierwsza tropikalna noc. W Świnoujściu temperatura na termometrach nie spadła poniżej 21°C aż do rana.

Upały w Polsce. O czym warto pamiętać w gorące dni?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież. Dodatkowo warto ograniczyć do minimum przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Centrum bezpieczeństwa sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć okna i zasłonić. Dzięki temu mieszkania mniej się nagrzeją.

Jak podkreśla RCB, że przy wysokich temperaturach należy unikać picia alkoholu, który może powodować odwodnienie organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Więcej o: