Kiedy pracodawca musi zapewnić klimatyzowane pomieszczenie do odpoczynku?

Do Polski nadeszła właśnie pierwsza w tym roku fala upałów, dlatego sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek zapewnić klimatyzowane pomieszczenie do odpoczynku. Okazuje się, że zgodnie z polskim prawem pracodawca musi zorganizować takie miejsce wyłącznie osobom, które pracują w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 30 stopni.

Pomieszczenia do wypoczynku nie powinno znajdować się dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy i musi być wyposażone w stoły i krzesła z oparciami. Liczba miejsc siedzących nie powinna być mniejsza niż jedno na pięciu pracowników na najliczniejszej zmianie. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą Wam ulgę w upały

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", dotyczy to miejsc pracy, w których "temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 stopni".

Choć przepisy nie definiują pojęcia - "względów technologicznych", gazeta podkreśla, że należy przyjąć, że temperatura, która wynika z powodów technologicznych, jest skutkiem ubocznym odpowiednio prowadzonych działań z wykorzystaniem właściwych maszyn i urządzeń technicznych, których praca ma wpływ na problemy z zapewnieniem odpowiedniej optymalnej temperatury

Prawo do odpoczynku w klimatyzowanym pomieszczeniu mają także osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej. 

Jeśli pracodawca nie zapewni osobom pracującym w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 30 stopni klimatyzowanego pomieszczenia do odpoczynku, grozi mu kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Jakie są obowiązki pracodawcy w czasie upału? [LISTA]

  • Skrócenie czasu pracy - pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy lub pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. "Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika" - czytamy na stronie rządu,
  • Przerwy regeneracyjne,
  • Większa ochrona młodocianych - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 30 stopni i  wilgotność względnej powietrza równej 65 proc.,
  • Zimne napoje - pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje, gdy temperatura w miejscu pracy przekracza 28 stopni. Z kolei dla pracowników pracujących na zewnątrz napoje powinny być dostępne gdy temperatura przekroczy 25 stopni.   
Więcej o: