PGE do Gowina: Zadziwiające jest to, że Wicepremier polskiego rządu trzyma stronę Czech ws. Turowa

PGE zareagowała na wywiad Jarosława Gowina, w którym wicepremier mówi o błędach w sprawie Turowa. Spółka najwyraźniej nie jest zadowolona z wypowiedzi polskiego polityka.

Spór między Czechami a Polską w sprawie Turowa wszedł w kluczową fazę. Przedstawiciele obu rządów negocjują warunki porozumienia. Kolejne runda w następny wtorek. W dyskusję włączyła się kolejna strona całej sprawy, czyli PGE, do którego należą kopalnia i elektrownia w Turowie. 

Panie Wicepremierze Jarosławie Gowinie, powinniśmy mówić jednym głosem ws. Turowa. Nie ma naszej zgody na dziką transformację energetyczną w Polsce. Zadziwiające jest to, że Wicepremier polskiego rządu trzyma stronę Czech i neguje polskie stanowisko ws. Turowa

- napisała PGE na oficjalnym profilu spółki na Twitterze.

Zobacz wideo Wcześniejsze zamknięcie kopalni w Turowie? Komentuje wiceminister klimatu

Jarosław Gowin o kopalni i elektrowni Turów

Wpis PGE jest odpowiedzią na wywiad Jarosława Gowin z Onetem, który ukazał się w sobotę 19 czerwca. 

Po pierwsze, analizujemy sprawę i nie wykluczamy, że zostały popełnione poważne błędy, zwłaszcza po stronie poprzedniego zarządu PGE. Po drugie, kłopotliwe jest samo orzeczenie TSUE, bo oznaczałoby zamknięcie kopalni dającej pracę tysiącom ludzi i zachwianie poważnym ogniwem systemu energetycznego Polski

- powiedział Jarosław Gowin, pytany u sprawię Turowa. 

Trwają negocjacje ws. Turowa

Dwudniowe negocjacje dotyczące kopalni Turów zakończyły się bez porozumienia. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek. Delegacje Polski i Czech ponownie spotkają się w Pradze.

Minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka przed powrotem do Polski podsumował przebieg dotychczasowych negocjacji.

To były bardzo intensywne dwa dni i twarde rozmowy. Poruszyliśmy dużo kwestii. Myślę, że po obu stronach mamy lepsze zrozumienie. Jest wspólna intencja rozwiązania tego sporu w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy i w sposób długotrwały. Idziemy w kierunku porozumienia

- powiedział minister.

Czeskie ministerstwo środowiska podało w swoim komunikacie, że negocjacje eksperckie dotyczyły konkretnych warunków międzyrządowej umowy, jednak nie poinformowało o szczegółach. Rozmowy są bardzo trudne, ale po raz kolejny wraz z ministrem Kurtyką potwierdziliśmy, że naszym celem jest porozumienie - powiedział czeski minister środowiska Richard Brabec.

Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania dotyczącego kopalni Turów pozwu przeciwko Polsce, który Czesi złożyli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Więcej o: