Victoria's Secret zwalnia "aniołki". Koniec słynnego pokazu z półnagimi modelkami. "Teraz ciałopozytywność"

"Patriarchalny i seksistowski" oraz "odwołujący się do tego, czego pragną mężczyźni". Tak o dotychczasowym wizerunku firmy Victoria's Secret mówi Megan Rapinoe. Piłkarka i aktywistka LGBT+ jest jedną z siedmiu nowych ambasadorek amerykańskiej marki, które zastąpią słynne "aniołki".

Amerykańska firma Victoria’s Secret, produkująca damską bieliznę, odzież i kosmetyki, ogłosiła ważną zmianę. Kończy współpracę z "aniołkami", supermodelkami, które w corocznym pokazie prezentowały produkty firmy.

Teraz za promocję marki odpowiedzialnych będzie siedem ambasadorek, które stworzą "Kolektyw VS". Wśród nich znajdą się piłkarka Megan Rapinoe - aktywistka LGBT+ i aktorka Priyanka Chopra Jonas.

Zobacz wideo Uzgodnienie płci w Polsce. Bodnar: Politycy mają wyrzut sumienia

Victoria's Secret zmienia wizerunek. Koniec z supermodelkami

Ostatni pokaz "aniołków" odbył się w roku 2018. Już wtedy firma zapowiadała, że kolejnych nie będzie, głównie z uwagi na spadającą oglądalność. Zmiany w sposobie promowania produktów firmy są jednak głębsze. Zamiast utrwalania wyidealizowanego wizerunku kobiety, amerykański gigant chce postawić na ciałopozytywność - trend polegający na akceptacji ciała, które przecież doskonałym nie jest.

Martin Waters, dyrektor spółki, w rozmowie z "The New York Times" przyznał, że "aniołki" nie są już obecnie istotne pod względem kulturowym. Rapinoe, cytowana przez dziennik, określiła dotychczasowy wizerunek marki jako "patriarchalny i seksistowski" oraz "odwołujący się do tego, czego pragną mężczyźni". 

Victoria’s Secret to firma założona w roku 1977, na szerokie wody wypłynęła w roku 1982, gdy przejął ją Leslie Wexner, amerykański miliarder. Od 1996 roku organizowała Victoria’s Secret Fashion Show - pokazy mody skupione na produktach związanych z bielizną. 

"New York Times" podaje, że udział Victoria's Secret w amerykańskim rynku bielizny spadł. W 2015 roku wynosił 32 proc., a w 2020 spadł do 21 proc. 

Więcej o: