Mieszkanie "po babci"? Polacy ich nie chcą. Standard lokalu niemal tak ważny, jak cena wynajmu [RAPORT]

Pandemia wpłynęła znacząco na rynek nieruchomości - wynika z raportu Cushman & Wakefield. W domach spędzamy więcej czasu, coraz bardziej liczy się więc dla nas komfort i standard mieszkania, które wynajmujemy.

Analizą objęto grupę 3078 Polaków powyżej 18 roku życia, z sześciu miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław). Szczegółowe pytania zadano 1031 ankietowanym, którzy wynajmują albo planują wynająć mieszkanie. Dane zbierano w marcu oraz kwietniu bieżącego roku.

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Pandemia zmieniła nasze preferencje mieszkaniowe

Tak odpowiedziała niemal połowa ankietowanych. Wciąż najistotniejsza podczas wyboru jest jednak wysokość czynszu (91 proc. osób wskazało na tę odpowiedź). Coraz większej liczbie osób zależy jednak też na standardzie lokalu (87 proc.), następnie wybierano dostępność komunikacji miejskiej (85 proc.) oraz bliskość sklepów i restauracji (78 proc.). To może wyjaśniać też wzrost zainteresowania mieszkaniami w wielkie płycie, które były projektowane z odgórnym planem, tak, by blisko były autobusy i tramwaje, szkoły, sklepy, restauracje i tereny wypoczynkowe. 

Większość osób przy wynajmie liczy też na umeblowane i wyposażone w całości (43 proc.) lub częściowo (39 proc.) mieszkanie. Lokale bez mebli chciałoby wynajmować ledwie 13 proc. osób. 

Ciekawy jest też wniosek dot. kuchni. Deweloperzy budują coraz więcej aneksów połączonych z salonem. Okazuje się jednak, że aż 48 proc. najemców preferuje oddzielną kuchnią. Mieszkanie z aneksem kuchennym połączonym z pokojem dziennym woli jedynie 25 proc. badanych. 

Rynek mieszkaniowy rynkiem najemcy

Warto obecnie szukać mieszkania na wynajem, podaje Cushman & Wakefield, w trakcie pandemii odnotowano bowiem spadek wysokości czynszów na niemal wszystkich rynkach, a w ogłoszeniach można trafić na prawdziwe okazje.

Rynek najmu przeżywa prawdziwą rewolucję. W czasie pierwszych obostrzeń w marcu 2020 r. na rynek trafiło wiele mieszkań, przeznaczonych do tej pory na wynajem krótkoterminowy, co wpłynęło na zwiększenie konkurencji oraz na spadek średnich czynszów. Należy także zaznaczyć, że duża część tych mieszkań charakteryzuje się wysokim standardem, zbliżonym do hotelowego

- mówi Karolina Furmańska, Starszy Analityk Mieszkaniowy w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych oraz Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Rynek najemcy sprawia, że dla ludzi zaczynają się liczyć też takie rzeczy jak elastyczność umowy. Dlatego przy wynajmie mieszkania chcą mieć możliwość renegocjacji wysokości czynszu i terminów spłaty, a także możliwość rozwiązania umowy. Co ciekawe, dla 60 proc. najemców istotna jest zgoda właściciela na posiadanie zwierzęcia. 

Więcej o: