Do końca kwietnia do Skarbu Państwa wpłynęło 429 mln zł z podatku cukrowego

Przez pierwsze cztery miesiące roku wpływu z podatku cukrowego wyniosły 429 mln zł. Nowa opłata przełożyła się na wzrost ceny i spadek sprzedaży napojów gazowanych.
Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Opłata cukrowa, nazywana również podatkiem cukrowym, to nowy podatek, który obowiązuje od stycznia 2021 roku. Jego wprowadzenie przełożyło się na znaczny wzrost cen słodzonych napojów oraz spadek ich sprzedaży. 

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, do końca kwietnia na rzecz Skarbu Państwa wpłynęło 428,8 mln zł z tytułu podatku cukrowego. Tylko w kwietniu było to 136,8 mln zł, ponad milion złotych więcej niż w marcu. 

Ministerstwo Finansów przekazało, że z powyższej kwoty 96,5 proc. trafia na rzecz NFZ, a 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa.

Jak funkcjonuje podatek cukrowy 

Podatek cukrowy obliczany jest na podstawie dwóch składowych. Część stała to 50 gr za każdy litr słodkiego napoju. Część zmienna to pięć groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu pięciu gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany w przypadku napojów energetycznych. Maksymalna opłata to 1 złoty 20 groszy za litr.

Opłat nie ponoszą producenci napojów bez dodatku cukru oraz produktów zarejestrowanych jako wyroby medyczne, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz żywności dla niemowląt.

Nowy podatek przełożył się na znaczny (nawet 25 proc.) wzrost cen napojów gazowanych oraz spadek sprzedaży.

Więcej o: