Czternasta emerytura. Kiedy będzie wypłacana? Rząd podał termin

Czternaste emerytury będą wypłacane w tym roku po raz pierwszy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiadomiło, kiedy emeryci mogą otrzymać dodatkowe świadczenie.
Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

"Trzynastka" to jednorazowe świadczenie, które mogą pobierać niemal wszyscy emeryci i renciści. Trzynaste emerytury wypłacane są już od kwietnia i wynoszą 1250,88 zł brutto. Czternaste emerytury będą wypłacane na podobnych zasadach.

Czternasta emerytura. Ile wyniesie?

Seniorzy będą otrzymywać pełne lub pomniejszone "czternastki". Najwyższą otrzymają ci, których emerytura podstawowa nie przekracza 2900 zł brutto, a dodatkowego świadczenia w ogóle nie otrzymają osoby, których emerytura przekracza próg 4150 złotych - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Warto dodać, że czternaste emerytury będą przysługiwały nie tylko emerytom, ale też osobom, które pobierają inne świadczenia, w tym m.in. rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną, rentę socjalną, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, a także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Czternasta emerytura. Kiedy będzie wypłacana?

20 czerwca na pikniku rodzinnym w Godzieszach Wielkich, minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że "czternastka" będzie wypłacana w IV kwartale 2021 r. Z wcześniejszych doniesień wiemy, że nastąpi to w listopadzie. Warto również dodać, że w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, seniorzy otrzymają czternastą emeryturę w grudniu 2021 roku.

Przypominamy, że "czternastki", podobnie jak w przypadku "trzynastek", będą wypłacane automatycznie. To oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby uzyskać świadczenie.

***

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: