W Warszawie otworzył się pierwszy sklep socjalny. Zakupy można tu zrobić za grosze [ZDJĘCIA]

Drugi w Polsce - po Katowicach - sklep socjalny został otwarty na warszawskim Mokotowie. Nazywa się Spichlerz i jest prowadzony przez fundację Wolne Miejsce. Nie każdy jednak będzie mógł zrobić w nim zakupy.

"Poniedziałek wpisze się w historię warszawskich innowacji społecznych jako dzień, w którym w jednym miejscu spotkały się: idea zero waste i troska o klimat z troską najsłabszych. Powstał pierwszy w Warszawie sklep socjalny Spichlerz prowadzony przez Wolne Miejsce" - czytamy w poście opublikowanym na fanpage'u fundacji Wolne Miejsce.

Sklep Spichlerz został otwarty przy ul. Modzelewskiego 71 w dzielnicy Mokotów. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", to pierwsza w Warszawie, a druga w Polsce taka placówka. Za ich powstaniem stoi fundacja Wolne Miejsce, która od lat organizuje w całej Polsce wigilie i śniadania wielkanocne dla osób ubogich i samotnych.

Sklep dla potrzebujących. Żeby zrobić w nim zakupy, trzeba mieć zaświadczenie

"Oferta Spichlerza jest skierowana do osób w trudnej sytuacji materialnej oraz seniorów. Zakupy będą tu mogły zrobić osoby, które uzyskają od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaświadczenie o niskim dochodzie. Karty uprawniające do zakupów będzie też wydawała na miejscu sama fundacja Wolne Miejsce" - informuje "GW".

Większość produktów ma krótki termin ważności, za to są tańsze o połowę. To produkty spożywcze, środki chemiczne, są też ubrania. Idea sklepów socjalnych wywodzi się z Wiednia. W Polsce fundacja Wolne Miejsce wcześniej otworzyła placówkę Spichlerza w Katowicach. W planach są kolejne sklepy dla potrzebujący - m.in. w Dąbrowie Górniczej, Toruniu i Piasecznie.

Katowice, ul. Tysiąclecia 82. Tu stanie pierwszy w Polsce sklep socjalny Sklep socjalny w Katowicach. Tańsze produkty dla najbardziej potrzebujących

Jednym z partnerów, który zadeklarował dostarczanie żywności do warszawskiego Spichlerza, jest sieć sklepów Top Market. W organizację sklepu zaangażowała się także IKEA, która go umeblowała.

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

Emerytury i Polski Ład - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: