Emerytury. Co się ma zmienić i kto na tym skorzysta? Wybraliście temat programu, czas na zadawanie pytań

Temat nowego programu Gazeta.pl - Q&A - wybrany. Czytelnicy naszego portalu zdecydowali, że będą to emerytury. Teraz zdecydują, jakie pytania zadamy zaproszonemu do studia ekspertowi.

Od tematu emerytur zaczynamy nowy program w Gazeta.pl - Q&A. To Wy - nasi czytelnicy - wybraliście go z trzech propozycji. Za tą opcją optowało 37,7 proc. biorących udział w głosowaniu, za tematem dotyczącym mieszkań - 36,3 proc., a za tym związanym z wakacjami 2021 - 26 proc. Teraz zapraszamy do wysyłania pytań na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi na żywo w najbliższy czwartek o 12:00.

Zmiany w emeryturach w ramach Polskiego Ładu i nie tylko

Zmiany w emeryturach budzą zwykle spore emocje. Ostatnio tych zmian - realnych lub zapowiadanych - jest całkiem sporo. PiS ogłosił nowy program, określony mianem Polskiego Ładu, który, jak zapewniają władze, przyniesie korzyści finansowe 90 procentom emerytów. Część z nich może stracić, w tym ci najbiedniejsi, więc okazało się, że plan trzeba będzie łatać. 

Wcześniej już rząd PiS obniżył wiek emerytalny - ten ruch według ekspertów przełoży się na obniżenie wysokości świadczeń i wzrost ubóstwa emerytów. Dorzucił też program oszczędzania, który wprawdzie nie ma w opisie słowa "emerytura", ale z założenia ma sprawić, że Polacy odłożą dodatkowe pieniądze na starość. Tymczasem, jak się okazuje, PPK okazał się być w zasadzie klapą. Z najnowszych danych wynika, że po ostatnim etapie wdrożenia tego programu, zostało w nim mniej niż 28,8 proc. pracowników.

Pojawiają się kolejne pomysły, takie jak emerytury stażowe - przy przejściu na takie świadczenie nie liczyłby się wiek, a staż pracy. Jeden projekt - związkowców - jest już w Sejmie. Kolejny zapowiedział prezydent Andrzej Duda. 

Jest jeszcze jedna zmiana, której wprowadzenie PiS zapowiada od lat, lecz ciągle się ono przesuwa. Chodzi o reformę OFE, która de facto oznacza likwidację funduszy w ich dotychczasowym kształcie. Teoretycznie właśnie teraz mielibyśmy wybierać, czy chcemy, by nasze zgromadzone w OFE środki zostały przekazane do IKE czy do ZUS. Oba warianty miały swoje minusy, sporo emocji budzi przede wszystkim tzw. opłata przekształceniowa. Być może zmiana zmaterializuje się w przyszłym roku. "Logika wskazuje, że likwidacja OFE powinna być uwzględniona w budżecie na 2022 r." - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w we wtorkowym (22 czerwca) wywiadzie dla PAP. 

Ile dostaniemy na emeryturze? Kiedy zacząć oszczędzać? 

Wielu Polaków długo nie myśli nawet o oszczędzaniu, odkładając to na późniejszy etap życia. Tymczasem może okazać się, że tak zwana stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości wyliczonej nam emerytury do wysokości ostatniej pensji, będzie dramatycznie słaba. Na jaką wysokość świadczenia można będzie liczyć, jak wyglądają statystyki dotyczące oszczędzania, czy wczesne przechodzenie na emeryturę zawsze się nie opłaca? Zapraszamy do zadawania pytań. 

Więcej o: