Rząd obiecał pieniądze za odczyny po szczepieniu. Nawet 100 tys. zł. Projekt nie trafi do Sejmu

- Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny, według mojej wiedzy, ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu - mówił pod koniec maja szef KPRM Michał Dworczyk. Ustawa zapewniająca odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż nie trafiła jednak do parlamentu i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie trafi.

Emerytury i Polski Ład - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Na początku roku rząd zapowiedział powołanie specjalnego funduszu, z którego finansowane miały być wypłaty dla osób źle reagujących na szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwotne plany zakładały odszkodowania sięgające nawet 100 tys. zł. Projekt odpowiedniej ustawy nie trafił jednak do tej pory do Sejmu. 

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19? Rząd obiecał, ale zmienia zdanie

I wiele wskazuje na to, że Polacy będą musieli czekać na przepisy jeszcze dłużej. Projekt nowego prawa "wbrew zapowiedziom nie trafi dziś (23 czerwca) do Sejmu. Nie został przyjęty przez rząd" - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem dziennika problemem jest kwestia źródła finansowania funduszu. 

- Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny, według mojej wiedzy, ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu - zapewniał pod koniec maja szef KPRM Michał Dworczyk. Od tego czasu posiedzeń było już kilka (28 maja, 15 czerwca, 16 czerwca), kolejne rusza w środę 23 czerwca. I tym razem Sejm przepisami się nie zajmie. Tymczasem w wakacje czekają nas tylko trzy posiedzenia Sejmu - dwa w lipcu i jedno w sierpniu. 

Rząd obiecywał odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19 bez sądu

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zachęcając Polaków do uczestnictwa w programie szczepień na początku stycznie tego roku, jasno dawał do zrozumienia, że rząd wesprze finansowo potrzebujących. "Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia" - mówił. 

Szef resortu zdrowia argumentował, że proponowane rozwiązania mają zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, "które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega".

Więcej o: