I po recesji? Minister finansów: Konsumpcja na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią

- Konsumpcja prywatna jest na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią - zapewnił Tadeusz Kościński, minister finansów. Zapowiedział też spadek inflacji, wzrost PKB i "pożegnanie ze skutkami recesji".

Tadeusz Kościński, minister finansów, odniósł się do najnowszych danych dotyczących stanu gospodarki. Zdaniem polityka Polska jest na dobrej drodze, by pokonać gospodarcze skutki epidemii koronawirusa.

- Sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce - stwierdził podczas "Bloomberg Capital Markets Forum: Poland". - Eksport rośnie szybko, rośnie przemysł, są oznaki pobudzenia inwestycji prywatnych - stwierdził. 

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Minister finansów o recesji: Konsumpcja na rekordowym poziomie

Powodów do optymizmu jest, zdaniem Kościńskiego, więcej. - Konsumpcja prywatna [jest - red.] na rekordowym poziomie, wyższym niż przed pandemią - zapewnił. Podkreślił też, że prognozy rynkowe mówią o wzroście PKB w Polsce na poziomie wynoszącym nawet 5 proc. Oficjalna prognoza resortu wskazuje wartość nieco niższą - 3,8 proc. 

W zeszłym roku PKB Polski skurczył się. Spadek wyniósł 2,7 proc., a powodem była głównie pandemia COVID-19. 

Minister Finansów Tadeusz Kościński Minister finansów podniesie sobie podatek. To go cieszy. "Inwestycja"

Minister finansów uspokaja: Inflacja spadnie

Kościński odniósł się też do kwestii inflacji. W maju wskaźnik wyniósł bowiem 4,7 proc. Zdaniem Kościńskiego nie utrzyma się jednak długo na takim poziomie. - Mamy obecnie wysoką inflację, powodowaną z jednej strony przez czynniki zewnętrzne, ale także przez czynniki wewnętrzne, na przykład wzrost średniej płacy - wyjaśnił szef resortu finansów. - Ale spodziewamy się, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,1 proc., a więc w drugiej połowie roku ten wskaźnik spadnie - dodał. 

W założeniach do budżetu na rok 2022 przyjęto m in., że wzrost PKB wyniesie 4,3 proc., stopa bezrobocia spadnie do 5,8 na koniec roku, a inflacja osiągnie poziom 2,8 proc. "Naszym priorytetem jest szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB. W najbliższym czasie ważne będzie dalsze wzmocnienie inwestycji, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński na początku czerwca, komentując przyjęcie założeń do budżetu. "Nasza polityka gospodarcza będzie nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego kraju przy uwzględnieniu wytycznych instytucji UE oraz krajowych ram fiskalnych" - zapewniał Piotr Patkowski, wiceszef resortu. 

Konferencja prasowa premierów państw Grupy Wyszehradzkiej Węgry. Stopy procentowe w górę. Co zrobi NBP? Eksperci: To nasili spekulacje

Więcej o: