Wiceminister Piotr Patkowski stara się o nową pracę. Dniówka? 600 euro

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, został wytypowany przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego jako kandydat do Rady Dyrektorów w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Z nominacją nie zgadza się opozycja.

Na stronie internetowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego można zobaczyć wakat na stanowisku polskiego dyrektora w Radzie Dyrektorów EIB. W tym miejscu wkrótce możemy zobaczyć nazwisko wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, który otrzymał nominację na tę posadę od swojego szefa - ministra Tadeusza Kościńskiego

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wiceminister Patkowski dostał nominację na dyrektora w EIB

- Kiedy zastanawiałem się, skąd ta nominacja, dla mnie zaskakująca, doszedłem do wniosku, że pan premier i rada ministrów opierali się na dwóch argumentach: pierwszy, jakie departamenty nadzoruję w Ministerstwie Finansów - mówił wiceminister, cytowany przez "Fakt". Patkowski przedstawił siebie jako osobę, która "ma trudne zadania do wykonania".

Drugi argument, jaki przedstawił wiceminister, to wgląd w całą legislację aparatu administracji rządowej. -Dzięki temu mogę przewidzieć, antycypować, jakie będą wydatki, zanim zostaną przyjęte przez rząd i Sejm. Z pewnym wyprzedzeniem wiem, jakie środki w kolejnych latach muszę wygospodarować. Zyskuję dzięki temu dodatkowy argument, bo wiedząc, jakie mamy strategiczne wydatki, mogę zabiegać o dodatkowe finansowanie - tłumaczył Piotr Patkowski. Dodał, że będzie tam "przedstawicielem całego państwa polskiego".

Opozycja przeciwna kandydaturze

Z nominacją Patkowskiego do Rady Dyrektorów nie zgadza się opozycja. 

- Rada Dyrektorów to poważna sprawa. Kiedyś to było miejsce zarezerwowane dla byłych premierów, byłych ministrów finansów z dużym dorobkiem. A nie dla polityków, którzy mają charakter bardzo partyjny, czeladniczy, na dorobku. To bardzo smutny obraz - obsadzanie stanowisk osobami, które są na starcie zawodowym z wątpliwymi kompetencjami. To zawsze kończy się katastrofą - mówił Mariusz Witczak z KO.

Ile może zarabiać Patkowski? 

Na stronie internetowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego podane są stawki, jakie otrzymują dyrektorzy za swoją pracę. Za każdy dzień posiedzenia członek Rady Dyrektorów dostaje 600 euro oraz 250 euro zwrotu kosztów pobytu w Luksemburgu

Więcej o: