Wyjeżdżasz na wakacje? Straż graniczna widzi, czy nie łamiesz kwarantanny. "650 zawróconych"

Wakacje w pełni, tymczasem Straż Graniczna przypomina, że od 24 czerwca zmieniły się zasady dotyczące kwarantanny. Funkcjonariusze informują też, że nie wszyscy Polacy dopełniają obowiązku kwarantanny.

Niektóre osoby, które wyjeżdżają na zagraniczne wakacje, muszą liczyć się z tym, że ostatecznie do celu podróży nie dotrą. Funkcjonariusze Straży Granicznej informują, że od początku roku z granicy zawrócono 650 osób. Powodem w tym wypadku była przekroczona ważność dokumentów - donosi Radio Zet. Jeszcze więcej, bo 4,5 tys. osób naruszyło zasady kwarantanny. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

- Podróżnym przypominamy przede wszystkim o sprawdzeniu ważności dokumentów podróży, dowodów osobistych oraz o odpowiedzialnym zachowaniu na lotniskach i w samolotach - powiedziała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Kwarantanna dla podróżnych. Nowe zasady od 24 czerwca

Straż Graniczna przypomina też o nowych regulacjach, które zaczęły obowiązywać od 24 czerwca. Podróżujący spoza strefy Schengen oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii (krajów, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Ulega ona skróceniu do 7 dni, gdy wynik testu w kierunku SARS-Cov-2 jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. 

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że każdy planujący podróż zagraniczną powinien mocno zastanowić się, czy musi wyjechać. Dodał, że w takim wypadku każdy powinien się zaszczepić. Jednocześnie wiceminister przypomniał, że nikt wyjeżdżającym nie zagwarantuje, że w wyniku wzrostu liczby zachorowań, nie zostaną uwięzieni tam, gdzie wyjechali. Przypomniał przykład hiszpańskiego miasteczka, które z dnia na dzień zostało odcięte od reszty kraju. Paweł Wawrzyk dodał, że lokalne ograniczenia najczęściej nie dotyczą osób zaszczepionych.

Więcej o: