Podatki i ZUS. Rząd ogłasza program dla 20 mln Polaków za granicą. Jest też coś dla wszystkich podatników

Rząd chce zachęcić Polaków, którym powiodło się za granicą, do powrotu nad Wisłę. Ci, którzy zechcą tu zainwestować, będą mogli liczyć na ulgi podatkowe i dotyczące składek na ZUS. Ale to nie wszystko. Według nieoficjalnych ustaleń w pakiecie rozwiązań ma znaleźć się także abolicja podatkowa. Kogo obejmie?

Rząd zamierza zachęcić Polaków, którym powiodło się za granicą, by wrócili do Polski, a przede wszystkim zmienili rezydencję podatkową na polską i zaczęli tu płacić podatki. Ministerstwo Finansów informuje, że pracuje nad Programem Repatriacji Kapitału, który jest jednym z czterech filarów Podatkowego Restartu Gospodarki.

Ministerstwo Finansów ma ofertę dla Polaków, którzy dorobili się za granicą

Jak czytamy w komunikacie resortu, projekt dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów, którym polski biznes będzie sprzedawał polskie produkty - wskazuje minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński

- Chcemy zwiększać atrakcyjność Polski jako miejsca rozwoju firm. Naszej gospodarce potrzeba doświadczonych pracowników, przedsiębiorców, którzy wiedzą jak prowadzi się biznes za granicą i kapitału, który będzie można włożyć w lokowane w Polsce przedsięwzięcia. 20 milionów mieszkających za granicą Polaków to ogromy potencjał i szansa dla naszego kraju - wyjaśnia  wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dodaje też, że Polska chce "szeroko otworzyć drzwi" i zaprosić Polaków do ponownego zamieszkania Wisłą. - Zaoferujemy im korzystne warunki powrotu oraz inwestowania ich pieniędzy. Stworzymy też przyjazny klimat dla rozwoju biznesów rodzinnych - zapewnia przedstawiciel resortu finansów. 

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński w SejmieRewolucja PiS już przed wakacjami. Terlecki: Pierwszą ustawą podatkowa

Zobacz wideo Nieoczekiwane zyski z bankowości internetowej

Ministerstwo Finansów obiecuje niższe podatki i składki ZUS

Nowa ulga dedykowana jest osobom, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską. - Dzięki niej przez cztery lata od powrotu do Polski płacić będą niższy podatek dochodowy - wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.

Jak wyjaśnia, z odliczenia będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy podatnik opodatkowuje swoje dochody indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym przez niego dzieckiem.

Resort finansów podkreśla, że ulga na powrót będzie działała także w stosunku do ubezpieczeń społecznych. Podobnie jak w podatkowej uldze na powrót, jeśli powracający mieszkał co najmniej trzy lata za granicą i przeprowadzi się do Polski, to będzie mógł skorzystać z preferencji w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z preferencji skorzysta, jeśli przez co najmniej pół roku będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce i złoży stosowny wniosek do ZUS.

Przeniesiesz się do Polski? Podatki będą niższe

Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ryczałtowego podatku dla osób, które chcą zainwestować w Polsce. Jak przekonuje resort finansów, jest to rozwiązanie skonstruowane na wzór włoski, mające skłonić naszego rodaka, któremu powiodło się za granicą, do zamieszkania w kraju i przeniesienia tutaj swojej rezydencji podatkowej. T

- Dla tej grupy przygotowywana jest ulga zwana "podatkiem maksymalnym". Będzie polegała na tym, że od dochodów, które powracający do Polski osiągać będzie poza Polską, nie zapłaci w Polsce wyższego podatku niż 200 tys. zł. W zamian będzie musiał inwestować w Polsce 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport. Dochody osiągnięte w Polsce opodatkowane będą na miejscu na normalnych zasadach - wyjaśnia Minister Finansów Tadeusz Kościński.

Podatki do umorzenia? Nowa propozycja resortu finansów

O części rozwiązań, które wprowadzić mają nowe przepisy resort finansów, oficjalnie nie mówi. Serwis Money ustalił jednak, że elementem nowego rozwiązania ma być abolicja podatkowa. Od 1 lipca 2022 (a więc przyszłego) roku będzie można zgłosić nieujawniony wcześniej majątek. 

Będzie go można zalegalizować, płacąc podatek w wysokości 8 proc. To rozwiązanie znacznie korzystniejsze od standardowego, bo jeśli fiskus sam wykryje ukryty majątek, którego pochodzenia nie można udokumentować, może zażądać aż 75 proc. 

- Ustawa obejmie zarówno osoby, które wyprowadziły majątek poza granicę Polski i teraz zdecydują się po latach wrócić wraz z pieniędzmi do kraju, jak i tych, którzy ukrywali swoje dochody, będąc cały czas w kraju - informuje prof. Adam Mariański, doradca podatkowy, adwokat i Przewodniczący Komisji Podatkowej BCC oraz szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych, ekspert, który brał udział w pracach nad przepisami, cytowany przez portal. 

Sklep WitaminaW tym roku do Skarbu Państwa wpłynęło 429 mln zł z podatku cukrowego

Zobacz wideo
Więcej o: