Media ujawniają majątek Jacka Kurskiego. Leśniczówka nad brzegiem morza, dom, działki. Warte miliony

"Łączna wartość nieruchomości, które należą do prezesa TVP, to ponad 4 miliony złotych" - twierdzi serwis Wirtualna Polska, który przeanalizował rejestry ksiąg wieczystych. Z publicznie dostępnych informacji wiemy, że Jacek Kurski zarobił jako szef publicznej telewizji miliony.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, nie musi publikować oświadczeń majątkowych. Przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku. Wirtualna Polska postanowiła jednak wziąć po lupę majątek szefa TVP, twierdzi bowiem, że jako szef publicznej telewizji jest osobą publiczną.

Zobacz wideo Politycy Porozumienia odcięci od TVP. „To zupełnie kuriozalna sytuacja"

Ile zarabia Jacek Kurski? Miliony w ciągu ostatnich lat

Pensja Jacka Kurskiego jest znana, ponieważ publiczny nadawca podaje te informacje w rocznych raportach. I tak Jacek Kurski w roku 2016 zarobił 304 tys. zł, rok później 333 tys. zł. W kolejnych latach Telewizja zarobki zarządu podawała już łącznie - dlatego dokładnych kwot nie znamy. Ale z interpelacji, którą złożył poseł Adam Szłapka, wiemy z kolei, że prezes publicznej telewizji w latach 2016-2020 zarobił łącznie 2,7 mln zł. 

Nie wiadomo jednak jaka część z tej kwoty dalej jest na kontach Jacka Kurskiego, gdyż ta informacja nie jest publiczna. Serwis WP postanowił jednak sprawdzić, jakie nieruchomości należą prywatnie do prezesa TVP. Opierając się na elektronicznym rejestrze, stwierdzić można, że Jacek Kurski kupił w ostatnim czasie za 1,5 mln zł i działkę za 740 tys. zł - twierdzi serwis. 

Ile zarabiał Jacek Kurski jako doradca zarządu? TVP nie chce tego ujawnić Ile zarabiał Jacek Kurski jako doradca? TVP milczy. "Idziemy do sądu"

WP: Jacek Kurski może mieć nieruchomości warte ponad 4 miliony złotych

Oprócz tego Jacek Kurski ma posiadać też leśniczówkę położoną nieco ponad 100 m od brzegu morza. Sam zainteresowany w oświadczeniu majątkowym z 2005 roku wycenił ją na 280 tys. zł. Aktualna wycena opiera się na szacunku ekspertów i może wynosić nawet 600 tys. zł. 

Dom w Gdańsku o powierzchni 230 mkw., położony na działce o wielkości 278 m kw., wart może być, według szacunków ekspertów, nawet 1,2 mln zł. Do prezesa TVP ma należeć też dom w Warszawie, część działki, i kilkanaście hektarów ziemi. "Łączna wartość nieruchomości, które należą do prezesa TVP, to ponad 4 miliony złotych" - twierdzi WP. 

Pawlicki: Na PiS już nie zagłosuję Pawlicki: TVP to teraz samodzielny ośrodek władzy jak Nowogrodzka czy Pałac Prezydencki

Więcej o: