Marian Banaś zawiadomi prokuraturę. Chodzi o elektrownię w Ostrołęce i oczyszczalnię ścieków "Czajka"

Najwyższa Izba Kontroli skieruje zawiadomienia do prokuratury dotyczące budowy elektrowni Ostrołęka i oczyszczalni ścieków "Czajka" - zapowiedział prezes NIK Marian Banaś w rozmowie z TOK FM. W obu przypadkach kontrole wykazały nieprawidłowości.

Kontrole w sprawie elektrowni w Ostrołęce są w ostatniej fazie. - Mamy bardzo poważne ustalenia. To jest rozliczenie inwestycji, która kosztowała 1,3 mld zł, a tam są duże nieprawidłowości. Blok C nie został ukończony, a wydano ogromne pieniądze. To jest strata, która jest na barkach nas wszystkich - powiedział w Poranku Radia TOK FM prezes NIK Marian Banaś.

Marian Banaś NIK ozięble o budżecie w 2020 r. 'Można wykazać dowolny wynik'

Kontrole w Elektrowni Ostrołęka i oczyszczalni ścieków "Czajka"

Wyniki kontroli mają zostać opublikowane po wakacjach. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania zawiadomień do prokuratury. Chodzi o art. 296 Kodeksu karnego, czyli niegospodarność - wyjaśnił Banaś. Dopytywany o nazwiska członków rządu, które zostaną ujęte w zawiadomieniu, powiedział, że "to w tej chwili jest na etapie analizy. Ktoś musi za to odpowiedzieć".

Szef NIK zapowiedział również kontrolę specjalną w sprawie elektrowni w Ostrołęce. - Chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest bezpieczna energetycznie. Jest duży znak zapytania wobec tego, czy rezygnacja z zasobów węgla, była decyzją słuszną, czy nie - wyjaśnił.

Marian Banaś powiedział również o kontroli dotyczącej oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie, która jest już w fazie końcowej. - Też mamy do czynienia z dużą niegospodarnością i też będą zawiadomienia do prokuratury - wskazał prezes NIK. Dodał, że zawiadomienia zostaną przygotowane w najbliższych tygodniach.

Troje posłów opuszcza PiS. Krytykują politykę energetyczną. Chodzi o węgiel w Ostrołęce Powodem rozłamu w PiS polityka energetyczna? "Nie chcę w tym uczestniczyć"

Elektrownia w Ostrołęce. Na miejscu bloku węglowego powstanie gazowy

Przypomnijmy, że w Elektrowni Ostrołęka miał powstać blok energetyczny na węgiel o mocy 1000 MW. Polecenie rozpoczęcia budowy bloku wydano pod koniec 2018 r., lecz z początkiem 2020 r. zapadła decyzja o jej zawieszeniu. Niedokończona inwestycja pochłonęła około 1,5 mld zł. W marcu 2021 r. ruszyła rozbiórka bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce, a na jego miejscu powstanie blok gazowo-parowy.

Spółka Energa z Grupy Orlen podpisała 25 czerwca aneks do umowy z firmą GE Power w sprawie zmiany inwestycji. Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie 2021 i 2022 r., a nowy blok parowo-gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł ma zostać oddany do użytku w 2025 r.

Natomiast warszawska oczyszczalnia ścieków "Czajka" doświadczyła dwóch awarii w sierpniu 2019 r. i sierpniu 2020 r. Awarie te doprowadziły do zrzutu ścieków z miasta do Wisły.

Więcej o: