Polski Ład pod znakiem zapytania. Wszystko przez składkę zdrowotną i sytuację w Sejmie

Temat podwyżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców może być zabójczy dla Polskiego Ładu - pisze "Rzeczpospolita". Nie wiadomo, czy znajdzie się dla niego większość w Sejmie.
Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Zaprezentowany w połowie maja przez polityków Zjednoczonej Prawicy Polski Ład zakłada sporo kluczowych zmian w systemie podatkowo-składkowym - takich jak np. podwyżka kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Na zmianach, według wyliczeń Ministerstwa Finansów, ma zyskać - a przynajmniej nie stracić - zdecydowana większość Polaków.

W rewolucji zaszyto jednak też niekorzystne zmiany w składce zdrowotnej. Po pierwsze, nie mogłaby ona być już odliczana od podatku. Po drugie, osoby samozatrudnione miałyby płacić ją proporcjonalnie od dochodu, a nie ryczałtowo jak dziś. Na zmianach straciliby etatowcy zarabiający ok. 13 tys. zł wzwyż oraz przedsiębiorcy z dochodami już ok. 6 tys. i więcej.

Polski Ład sejmowym nieładem

I to właśnie o podwyżkę składki zdrowotnej, jak pisze "Rzeczpospolita", może rozbić się cały misterny plan rządu. Zjednoczona Prawica ma w Sejmie 229 głosów, a lider Porozumienia Jarosław Gowin już zapowiedział, że jest przeciwny "radykalnej" podwyżce obciążeń dla przedsiębiorców.

Jak pisał kilka dni temu na łamach Gazeta.pl Jacek Gądek, to właśnie Gowin jest na Nowogrodzkiej uważany za głównego winnego faktu, że Polski Ład nie zachwycił na razie Polaków i nie dał sondażowego kopniaka PiS-owi.

PiS ugrzązł na wiele dni w negocjacjach z Gowinem ws. "Polskiego Ładu" już po jego zaprezentowaniu. W ten sposób przegapiliśmy ofensywę medialną i "Polski Ład" zaczął nabierać wody

- mówił cytowany przez Gądka współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

Przeciw dokładaniu obciążeń podatkowych małym przedsiębiorcom jest także Zbigniew Girzyński, który kilka dni temu wystąpił z PiS i powołał do życia (na razie) trzyosobowe koło "Wybór Polska". Co więcej, nie jest wykluczone, że planowane podwyżki obciążeń dla przedsiębiorców wywołają dalszy eksodus z klubu PiS. 

Będziemy mieć problem z "Polskim Ładem" w Sejmie. Wtedy będzie można powiedzieć "dziękujemy", ale my też zabieramy się z PiS, bo się z nim nie zgadzamy

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl polityk (wciąż) PiS.

Z drugiej strony, być może PiS będzie mógł w trakcie sejmowych głosowań liczyć na posłów Kukiz'15 oraz Lewicy. - Czekamy na ostateczny kształt przepisów. Na pewno nie poprzemy podnoszenia obciążeń dla najuboższych i klasy średniej – mówi "Rzeczpospolitej" szef Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Nie jest nieprawdopodobny także scenariusz, w którym rząd złagodzi planowane pierwotnie dociśnięcie przedsiębiorców podwyżką składki zdrowotnej. Z doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" oraz "Rzeczpospolitej" sprzed kilku tygodni wynikało, że rząd może jednak nie zrezygnować z ryczałtowych składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, ale wyraźnie - bo o jedną trzecią - podniesie podstawę do ich wyliczania. 

Polski Ład z poślizgiem

Gdy Polski Ład został zaprezentowany 15 maja, Ministerstwo Finansów informowało, że planuje przedstawić stosowne projekty ustaw do końca czerwca. Szybko jednak okazało się, że ten termin jest nierealny. Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dziesięć kluczowych projektów ustaw powstanie w ciągu kolejnych stu dni.

W międzyczasie Ministerstwo Finansów pokazało kilka projektów ustaw, zakładających m.in. ulgi dla inwestujących firm czy osób powracających z zagranicy.

Wciąż jednak czekamy na te najważniejsze dokumenty - zakładające zmiany w systemie podatkowym i składkowym dla wszystkich podatników w Polsce. Według informacji "Rzeczpospolitej", projekt "jest już praktycznie gotowy".

Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że ustawa podatkowa może być pierwszą ustawą z Polskiego Ładu, jakiej spodziewa się w Sejmie. Dodał, że "z pewnością" będzie rozpatrywana jeszcze przed sejmowymi wakacjami. Ostatnie posiedzenie jest zaplanowane na pierwszą połowę sierpnia. 

Więcej o: