Nieruchomości. Wielka płyta drożeje najszybciej. Łódzkie kamienice najlepsze do wynajmu [RAPORT]

Nieruchomości z wielkiej płyty na rynku wtórnym miały najwyższe tempo wzrostu cen w ciągu ostatnich pięciu lat - wynika z analiz ekspertów PKO BP. Wielka płyta ma silną pozycję w Łodzi, ale na ogół cechuje się najniższą rentownością najmu.
Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

W swoim najnowszym raporcie, analitycy PKO BP przyjrzeli się nieruchomościom na rynku wtórnym. Okazuje się, że mieszkania z wielkiej płyty wciąż cieszą się dużą popularnością w największych miastach Polski, choć powoli są wypierane przez nowocześniejsze konstrukcje.

Trendy na rynku mieszkaniowymMieszkania drożeją zbyt szybko. "Formacja krokodyla zjada szansę PiS"

Mieszkania z wielkiej płyty najpopularniejsze w Łodzi

Najsilniejszy rynek wielkiej płyty jest w Łodzi, gdzie ponad 60 proc. transakcji na rynku wtórnym dotyczy takich mieszkań. Wielka płyta ma słabszą pozycję w Warszawie (20 proc.) i Krakowie (ok. 25 proc.), gdzie dominują zakupy mieszkań wzniesionych po 1989. Z biegiem lat oferta mieszkań w wielkiej płycie maleje, wypierana przez budynki wzniesione technologią tradycyjną - wskazują eksperci PKO BP.

Udział mieszkań z wielkiej płytyUdział mieszkań z wielkiej płyty Źródło: PKO Bank Polski

Mimo dużej popularności mieszkań technologii z lat 70. cechują się one jednak najniższą rentownością najmu w każdym z analizowanych miast (widać to na poniższym wykresie).

Szczególną uwagę zwraca natomiast sytuacja na łódzkim rynku nieruchomości, gdzie odnotowano wysoką opłacalność najmu mieszkań w kamienicach. Analitycy zauważają, że stawki najmu w tym mieście zostały relatywnie łagodnie dotknięte negatywnym wpływem pandemii, co w ostatnim czasie uczyniło je jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.

Rentowność najmuRentowność najmu Źródło: PKO Bank Polski

Miasteczko WilanówWynajem mieszkania opłaca się tylko w Krakowie. W innych miastach - kredyt

Nieruchomości. Wielka płyta szybko znajduje nabywców

Z raportu dowiadujemy się również, że im nowsze budownictwo, tym wyższa cena, jednak najwyższe tempo wzrostu cen na rynku wtórnym w ciągu ostatnich pięciu lat dotyczy nieruchomości z wielkiej płyty. Zaobserwowano to w Gdańsku/Gdyni, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W Łodzi najszybsze wzrosty cen obejmują zarówno wielką płytę, jak i inne technologie PRL, zaś we Wrocławiu dotyczy to kamienic.

Wzrost cen mieszkań z wielkiej płytyWzrost cen mieszkań z wielkiej płyty Źródło: PKO Bank Polski

Analiza struktury wniosków kredytowych w ostatnich latach w zestawieniu ze strukturą ogłoszeń w portalach internetowych wskazuje, że nieruchomości z wielkiej płyty bardzo szybko znajdują nabywców. W każdym z analizowanych miast odsetek wniosków kredytowych na mieszkania w wielkiej płycie wyraźnie przewyższa odsetek ofert. Tymczasem relatywnie nowe mieszkania najdłużej czekają na nabywcę.

Odsetek wniosków kredytowych na mieszkania w wielkiej płycie przewyższa odsetek ofertOdsetek wniosków kredytowych na mieszkania w wielkiej płycie przewyższa odsetek ofert Źródło: PKO Bank Polski

Więcej o: