Zamawiasz rzeczy z AliExpress? Przygotuj portfel. Zapłacisz więcej za przesyłkę

Od 1 lipca 2021 r. zakupy z AliExpress przestały być tak tanie, jak do tej pory. Poczta Polska dostosowuje się bowiem do nowych regulacji unijnych w zakresie VAT-u dla e-commerce.

1 lipca weszła w życie podpisana przez prezydenta Andrzej Dudę nowelizacja ustawy o VAT, wdrażająca w Polsce tzw. pakiet VAT dla e-commerce. Celem nowego prawa jest m.in. ujednolicenie procedur i zasad obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej.

Zobacz wideo "Polarny Jedwabny Szlak". Czy Chiny rzucą wyzwanie Rosji w walce o wpływy w Arktyce?

1 lipca wszedł w życie pakiet e-commerce

Jak czytamy na stronie internetowej Poczty Polskiej, z punktu widzenia konsumenta szczególnie istotną zmianą jest zniesienie progu 22 euro, poniżej którego - w większości krajów UE - przesyłki pocztowe, zawierające towary kupione w krajach trzecich, są obecnie zwolnione z podatku VAT.

"Nowe przepisy mają ograniczyć skalę nierównej konkurencji, jaką dla europejskich przedsiębiorców stanowią obecnie operatorzy handlu elektronicznego z krajów spoza UE, dostarczający towary na rynki krajów członkowskich w znacznej mierze bez opłacenia cła i podatku VAT" - wyjaśniono. 

Zamawiasz z AliExpress? Zapłacisz więcej

Sekretem niskich cen zakupów z AliExpress i innych zagranicznych portali zakupowych był brak nałożonego podatku VAT. W czwartek 1 lipca uległo to jednak zmianie. "Wejście w życie nowych regulacji nakłada jednocześnie nowe obowiązki celno-podatkowe na operatorów pocztowych w krajach Unii Europejskiej. Od lipca operatorzy, w tym również Poczta Polska, będą odprawiać przesyłki o wartości do 150 euro, które są zwolnione od cła, ale podlegają podatkowi VAT na zmienionych zasadach. W Polsce takie przesyłki pocztowe będą zgłaszane organom celnym przez Pocztę do systemu AIS/e-COMMERCE. Zmiany wprowadzane w Polsce będą odnosiły się także do przesyłek o wyższej wartości. Od 1 lipca 2021 r. Poczta Polska będzie zgłaszała elektronicznie do systemu AIS/e-COMMERCE także przesyłki o wartości 150-1.000 euro, podlegające nie tylko podatkowi VAT, ale także należnościom celnym" - czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. 

Doliczenie VAT to nie jedyna dodatkowa kwota, którą trzeba będzie zapłacić za zakupy z AliExpress i innych zagranicznych portali zakupowych. W zaktualizowanym cenniku Poczty Polskiej widnieje nowa opłata - za "Przedstawienie nadesłanej z zagranicy przesyłki do kontroli celnej i zgłoszenie towarów w niej umieszczonych do procedury dopuszczenia do obrotu pocztowego (dokonanie zgłoszenia celnego)". Wynosi ona 8,50 zł. 

Kwotę podatku VAT i zgłoszenia celnego będzie trzeba zapłacić przy odbiorze paczki. "Poczta Polska zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań. To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności - pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego" - poinformowano.

Więcej o: