Ustawa licznikowa wchodzi w życie. Resort środowiska: Skorzystają na niej odbiorcy energii

Ustawa licznikowa zacznie obowiązywać od piątku 2 lipca. Przewidziano w niej m.in. utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), dzięki któremu, jak przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, "korzystanie z energii będzie efektywniejsze i tańsze".

Jak przekazano na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nowe przepisy mają umożliwić odbiorcom energii korzystanie z funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu. W ustawie licznikowej przewidziano, że takie liczniki zostaną zamontowane do końca 2028 roku u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych - a w tym - w co najmniej 80 proc. gospodarstw domowych. Poinformowano, że nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zawiera szczegółowy harmonogram instalacji liczników, który zrealizują operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD).

"Zakup ogromnej liczby liczników zdalnego odczytu i utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii wymaga stabilnych ram prawnych, określających funkcjonalności i wymagania techniczne stawiane tym urządzeniom. Dlatego, MKiŚ skierował do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych stosowny pakiet rozporządzeń" - wyjaśnił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, którego słowa zacytowano w przekazie resortu środowiska.

Artur SobońWiceminister Artur Soboń o negocjacjach ws. Turowa: Czesi mają przewagę

"CSIRE pozwoli skrócić proces zmiany sprzedawcy do zaledwie 24h, bezpłatnie i w prosty sposób udostępni nam informacje o posiadanych przez nas umowach i zużyciu energii, co pozwoli na bieżącą weryfikację tego zużycia i sprawdzanie rozliczeń ze sprzedawcami. Dzięki temu korzystanie z energii będzie efektywniejsze i tańsze. Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone tam dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym i wskazanym przez odbiorców podmiotom" - dodał minister Kurtyka.

Ustawa licznikowa. Trzy rozporządzenia

"Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci. Nowelizacja realizuje unijną koncepcję, która w centrum rynku energii stawia właśnie odbiorców i ich aktywizację" - zapewniło ministerstwo w swym komunikacie.

Ceny paliw (zdjęcie ilustracyjne)Benzyna w Polsce najdroższa od 7 lat. Analitycy: Ceny pójdą jeszcze w górę

MKiŚ 25 czerwca przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych szereg rozporządzeń do regulacji ustawy licznikowej:

  • Pierwsze z nich, tzw. "pomiarowe" rozporządzenie, ma uregulować kwestie standardów komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego odczytu, a systemem zdalnego odczytu oraz sposobu m.in. działania liczników i dokonywania rozliczeń w trybie przedpłatowym. W rozporządzeniu zawarte będą wymagania techniczne i funkcjonalne dla inteligentnych liczników, by jak najsprawniej działały w systemie.
  • Drugie, tzw. rozporządzenie CSIRE, dotyczy powstania i funkcjonowania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) w Polsce. Za zarządzanie nim będą odpowiedzialne Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE S.A.), które obejmą funkcję Operatora Informacji Rynku Energii.
  • Trzecie rozporządzenie natomiast związane jest z rejestrem magazynów energii. Przepisy te mają pozwolić na uregulowanie kwestii formalno-technicznych przez wprowadzenie formularza wzoru rejestru magazynu, a także zasady jego wpisu do rejestrów prowadzonych przez operatorów systemów dystrybucyjnych.

Przypomnijmy, że obecnie magazyny te nie muszą być koniecznie odnotowywane w rejestrze i traktowane są jako jednostki wytwórcze. Ustawa licznikowa wprowadza obowiązek ich rejestracji powyżej 50 kW w postaci elektronicznej, co ma umożliwić kontrolowanie rozwoju technologii magazynowania w Polsce.

MKiŚ przekazało, że konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe pakietu rozporządzeń potrwają, w zakresie rozporządzenia CSIRE 21 dni, natomiast, w zakresie rozporządzeń pomiarowego i w sprawie rejestru magazynów - 14 dni.

Więcej o: