Komornik w spółce Hajdarowicza. Zajął pieniądze od wydawcy "Rzeczpospolitej". "Czy to na zlecenie Orlenu?"

Komornik zajął spółce KCI, kontrolowanej przez Grzegorza Hajdarowicza, 5,4 mln zł dywidendy pochodzącej od Gremi Media, wydawcy "Rzeczpospolitej" i "Parkietu". To wynik sporu z firmą Centrum Nowoczesnych Technologii powiązaną ze Zbigniewem Jakubasem.

Informację spółka KCI SA opublikowała w bieżącym raporcie. W komunikacie giełdowym podkreślono, że zarząd KCI "nadal nie wyraża zgody na takie zabezpieczenie, i będzie podejmował dalsze kroki w celu całkowitego zdjęcia zabezpieczenia".

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Komornik zajął spółce 5,4 miliona dywidendy. KCI wydaje komunikat

Pod koniec maja akcjonariusze Gremi Media zdecydowali, że firma wypłaci 9,68 mln zł dywidendy - po 5,67 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 1 czerwca, a jej wypłatę podzielono na dwie transze wynoszące po 4,84 mln zł. Pierwszą wypłacono 21 czerwca, a druga zostanie wypłacona 21 lipca.

Do KCI należą walory stanowiące 74,69 proc. kapitału i 81,02 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media. 

Spór między Hajdarowiczem a Jakubasem. Hajdarowicz: Czy Zbigniew Jakubas działa na zlecenie Orlenu?

Pod koniec 2020 roku Grzegorz Hajdarowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poinformował, że komornik zajął majątek i rachunku bankowe KCI. Jak podają Wirtualne Media, chodziło o 5,3 mln zł. Takiej kwoty domagała się spółka Centrum Nowych Technologii kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa. Hajdarowicz twierdził jednak, że pieniądze te zostały już przekazane, a działania komornika nie mają żadnych podstaw.

Biznesmen twierdził, że sprawy związane z KCI, należy łączyć z  informacjami o staraniach czynionych przez Orlen o przejęcie wydawcy "Rzeczpospolitej".

12 grudnia w Onecie pokazuje się materiał, że Orlen chce przejąć Gremi Media. 14 grudnia mamy ten dziwny wyrok. Przypomnę: nakazujący KCI zapłacić drugi raz te same pieniądze. 17 grudnia spółka kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa zajmuje konta i akcje Gremi Media. Nasuwa się pytanie: czy Zbigniew Jakubas działa na zlecenie Orlenu? 

- pytał na łamach "Rzeczpospolitej" Grzegorz Hajdarowicz.

W wywiadzie  zarzucił również mecenasowi Marcinowi Imiołkowi reprezentującemu CNT przed sądem, że "załatwił, okłamując sąd w Krakowie, nakaz zapłaty przez spółkę drugi raz tej samej, niebagatelnej kwoty 5 milionów 400 tys. złotych". W związku z tym, Marcin Imiołek i Zbigniew Jakubas założyli sprawę o zniesławienie przeciwko Grzegorzowi Hajdarowiczowi.

W styczniu tego roku, Centrum Nowoczesnych Technologii zrezygnowało z żądania zabezpieczenia całego majątku KCI, ograniczając się do kwoty 5,4 mln zł. KCI nie chce jednak wyłożyć żadnych pieniędzy.

W połowie marca "Rzeczpospolita" poinformowała, że prokuratura po zawiadomieniu złożonym przez KCI, wszczęła dochodzenie w sprawie oszustwa na szkodę tej spółki. Nikomu nie postawiono zarzutów, a podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczyło zatajenia przez prezesa spółki CNT i jej pełnomocnika, że spółka ta już raz zapłaciła CNT sporną kwotę.

"Mimo to wskazywali w pozwie, że KCI nie wykonało swoich zobowiązań, w szczególności że winno zapłacić na rzecz CNT 5,3 mln zł. W efekcie tego zatajenia, argumentuje KCI, krakowski Sąd Okręgowy, w osobie referendarza Jarosława Gruntowicza, na posiedzeniu niejawnym, wydał w grudniu ub.r. nakaz zapłaty przeciwko KCI na tę kwotę" - podawała "Rzeczpospolita".

Liczymy na przywrócenie praworządności i przyjrzenie się działaniom prezesa i pełnomocnika CNT oraz referendarza sądu krakowskiego w tej sprawie, ale także głównego akcjonariusza tej spółki. Ważne jest to nie tylko dla KCI, ale także praworządności w naszym kraju

- skomentował Piotr Łysek, prezes KCI.

Gremi Media zostało wystawione na sprzedaż. Eksperci twierdzili, że spółka ta jest niezwykle atrakcyjna dla osób powiązanych z biznesem, mimo że na początku 2021 roku spółka zanotowała spadek przychodów o 7,3 proc. do 21,82 mln zł i zysku netto z 3,54 do 2,03 mln zł.

Więcej o: