Wielkopolska Dolina Wodorowa (WDW) ma wzmocnić pozycję regionu, jako istotnego gracza w dopiero kształtującym się przemyśle wodorowym. Dokumenty o woli jej powstania podpisano w poniedziałek 5 lipca - poinformował portal Nasze Miasto.
Przy okazji ogłoszenia WDW marszałek wielkopolski Marek Woźniak napisał list do premiera w sprawie budowy elektrowni atomowej w Województwie. W dokumencie "Polityka energetyczna Polski 2040 r." wskazano cztery możliwe lokalizacje jej budowy: Pomorze w okolicach polskiej linii brzegowej Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec, Bełchatów oraz okolice obecnej elektrowni Pątnów k. Konina w Wielkopolsce.
Marszałek Woźniak poprosił o potwierdzenie lokalizacji planowanej elektrowni jądrowej na terenie Wielkopolski - podaje wyborcza.pl.
Region posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego
- napisał Woźniak do Mateusza Morawieckiego.
Zdaniem marszałka elektrownia wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej "wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych". "Uprzejmie proszę o potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz woli współpracy z regionalnym samorządem na rzecz jej powstania" - pisze. Na koniec listu Woźniak deklaruje wsparcie dla działań rządu w tym zakresie.
Utworzenie WDW jest pokłosie przyjętej w grudniu 2020 roku przez zarząd woj. wielkopolskiego Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030. Jej najważniejszym założeniem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.
Dynamika procesów dochodzenia do technologii opartej na wodorze wydaje się przyspieszać. Widzimy, jak rozwija się w innych krajach Europy i świata. Wyznaczyliśmy już odpowiedni kierunek i budujemy potencjał, by w pełni wykorzystać nasze zasoby
- uważa marszałek Woźniak.
Jedną z pierwszych inwestycji w tym kierunku ma być zakup dla Poznania 84 autobusów z napędem wodorowym. W tym celu wysłano już wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dbałość o jakość powietrza i rozwój alternatywnych źródeł energii jest naszą powinnością
- przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ponadto w planach jest też zakup pociągów wodorowych przez samorząd, które były testowane niedawno na torze doświadczalnym w Żmigrodzie na Dolnym Śląsku.
W utworzenie Wielkopolskiej Doliny Wodorowej będą zaangażowane Poznań, Konin, Kalisz, Piła, Leszno oraz Ostrów Wielkopolskie oraz uczelnie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Swoją cegiełkę dołoży również biznes: Zespoły Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., SOLARIS BUS & COACH sp. z o. o., Wielkopolska Rada Trzydziestu i Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie.