Polacy wnioskują o rekordowe kwoty kredytów. Ceny mieszkań rosną

W czerwcu 2021 r. średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła 326,72 tys. zł i jest wyższa o 17,9 proc. niż w czerwcu 2020 r. - Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej kwoty 326,72 tys. zł, odzwierciedla obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, wzrost średniej ceny PUM-u (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) oraz zakup większych nieruchomości - mówi ekspert BIK.

"W czerwcu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 47,74 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 36,12 tys. rok wcześniej - jest to wzrost o +32,1 proc. W porównaniu do maja br. jest ona wyższa tylko o 0,3 proc. Średnia wartość wnioskowanego w czerwcu kredytu wyniosła 326,72 tys. zł i jest wyższa o 17,9 proc. niż w czerwcu 2020 r." - czytamy w komunikacie Biura Informacji Kredytowej

Wzrost zapytań o kredyt i średniej kwoty wnioskowanego kredytu

Biuro zwróciło też uwagę na kolejny w tym roku, dodatni odczyt Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który wyniósł w czerwcu 55,9 proc. Wartość Indeksu oznacza, że w czerwcu 2021 roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 55,9 proc. w porównaniu z czerwcem 2020 roku.

Zobacz wideo Czy koniec tanich kredytów hipotecznych jest blisko?

 - Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Ponownie rekordowa w całej historii jest wartość średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W czerwcu 2021 r. średnia kwota wnioskowanego kredytu jest o 49,7 tys. wyższa niż rok temu. Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął również wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do czerwca 2020 r. - o kredyt wnioskowało 11,61 tys. osób więcej. Analizując obecną wartość Indeksu trzeba jednak pamiętać, że w czerwcu 2020 r. mieliśmy nadal do czynienia z niepewnością co do przebiegu i skutków pandemii. Banki zwiększyły wówczas swoje wymagania odnośnie wysokości wkładu własnego, co bezpośrednio wpłynęło na spadek wartości wnioskowanego kredytu - wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, cytowany w komunikacie.

Rekordowe kwoty wnioskowanego kredytu

Jak zauważa ekspert Biura Informacji Kredytowej, w stosunku do początku roku, średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 20,23 tys. zł (6,6 proc.). Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej kwoty 326,72 tys. zł, odzwierciedla obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, wzrost średniej ceny PUM-u (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) oraz zakup większych nieruchomości. - Ponadto coraz więcej nieruchomości nie jest kupowanych na własne cele mieszkaniowe, lecz w celach inwestycyjnych. Zarówno w celach spekulacyjnych - oczekiwanie wzrostu wartości nieruchomości, jak i otrzymywania stałych strumieni pieniężnych z aktywu - wynajem - mówił Rogowski.

Indeks popytu na kredyty mieszkanioweIndeks popytu na kredyty mieszkaniowe Fot. Biuro Informacji Kredytowej

Dla porównania, w maju średni wniosek o kredyt mieszkaniowy miał wartość 320,94 tys. zł, w kwietniu - 320,61 tys. zł, w marcu - 315,5 tys. zł, a w lutym - 311,2 tys. zł. Tak wynika z komunikatów BIK.

Więcej o: