"Paszcza krokodyla" na rynku nieruchomości. "Ryzyko bańki jest wysokie. Może zdestabilizować całą gospodarkę"

Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a coraz mniej z nas stać nawet na to, by wziąć kredyt hipoteczny. Czy rynek już w tym momencie jest "przegrzany" i czeka go gwałtowne schłodzenie? O to w najnowszym odcinku Studia Biznes pytamy dr. Adama Czerniaka, głównego ekonomistę Polityki Insight. W programie również rozmowa o bezpieczeństwie na drogach z Miko Marczykiem z Teamu Skoda, a także pytania o to, jak kupić bezpieczny fotelik dla dziecka. Łukasz Kijek zapyta o to eksperta marki BeSafe, Tomasza Świergolika.
Zobacz wideo "Paszcza krokodyla" na rynku nieruchomości. "Ryzyko bańki jest wysokie. Może zdestabilizować całą gospodarkę"

Analiza ekspertów Banku Pekao nie pozostawia złudzeń. Wzrost cen mieszkań w Polsce następuje szybciej niż wzrost wynagrodzeń, przez co stają się one coraz mniej dostępne dla przeciętnych kupujących. Średnia cena transakcyjna nieruchomości rośnie od 2018 roku, w tym samym czasie siła nabywcza spada. Obrazujący to wykres zyskał miano "paszczy krokodyla".

Trendy cenowe na rynku mieszkaniowym w PolsceTrendy cenowe na rynku mieszkaniowym w Polsce Dane: Bank Pekao

Czy ceny mieszkań osiągnęły już „sufit"? Jak wysokie jest ryzyko wystąpienia na rynku nieruchomości bańki cenowej? O to między innymi Łukasz Kijek pyta w najnowszym odcinku programu "Studio Biznes" Adama Czerniaka, głównego ekonomistę w centrum analitycznym Polityka Insight.

Bezpieczeństwo na drodze. O czym musimy pamiętać?

W programie nie zabraknie również części motoryzacyjnej, w której Tomasz Korniejew, redaktor naczelny serwisu Moto.pl i Miko Marczyk, kierowca rajdowy Teamu Skoda, wyjaśnią, jakie przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drodze zmieniły się 1 czerwca. Równocześnie rozprawią się z mitami, które wokół nich narosły.

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy również o bezpieczeństwie dziecka w samochodzie. Jak wybrać bezpieczny fotelik? Jakich błędów nie popełniać? Na pytania Łukasza Kijka odpowie Tomasz Świergolik, ekspert marki BeSafe.

Więcej o: