Były szef Centrum Monitoringu Wolności Prasy: TVN nie podlega rządowi. "KRRiT brak niezależności"

- Perspektywa wyrzucenia z polskiej przestrzeni publicznej ważnej telewizyjnej stacji informacyjne, która nie jest podporządkowana rządowi, jest dowodem na upolitycznienie KRRiT - twierdzi w rozmowie z Gazeta.pl ekspert. Andrzej Krajewski, były szef Centrum Monitoringu Wolności Prasy, obawia się też, że decyzja Rady będzie miała wpływ na postrzeganie kwestii praworządności w Polsce.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji dla stacji TVN. Zdaniem KRRiT problemem jest planowana fuzja aktualnego właściciela stacji z inną amerykańską firmą. 

Andrzej Krajewski, dziennikarz, były szef Centrum Monitoringu Wolności Prasy, w rozmowie z Gazeta.pl stwierdził, że brak decyzji w sprawie koncesji dla TVN to dowód na "absolutne upolitycznienie Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji". Odniósł się też do ustawy, która w środę pojawiła się w Sejmie. Przewiduje ona, że spółki spoza Unii Europejskiej nie mogłyby być właścicielem mediów działających w Polsce bez naszej zgody. 

Zobacz wideo Katarzyna Kolenda-Zaleska o swoich największych wpadkach na antenie

TVN bez koncesji. Ekspert: Rząd może nie zdążyć z nowymi przepisami

- "Niestety" dla rządu i "na szczęście" dla praworządności rząd musiałby przyjąć ustawę, która pojawiła się w Sejmie, natychmiast. Senat będzie miał 30 dni na swoje uwagi, a termin wydania decyzji przez KRRiT jest twardy - 26 września. Zresztą brak ewentualnej zgody sprawi, że TVN24 przeniesie się prawdopodobnie do Pragi albo do Holandii. Decyzje polskich władz nie będą więc oznaczać, że stacja całkowicie zniknie - stwierdził ekspert.

Zdaniem Andrzeja Krajewskiego KRRiT brakuje "funkcjonalnej niezależności". - Dowodem na to jest perspektywa wyrzucenia z polskiej przestrzeni publicznej ważnej telewizyjnej stacji informacyjne, która nie jest podporządkowana rządowi, jest wobec niego krytyczna, a więc autentyczna - stwierdził dziennikarz. 

Brak koncesji dla TVN to przejaw braku praworządności? "Będzie to miało wpływ na ocenę"

Andrzej Krajewski obawia się, że negatywna decyzja KRRiT może być powodem kolejnych kłopotów Polski na arenie międzynarodowej. - Regulatorzy mediów w Polsce podlegają bowiem nowej unijnej dyrektywie audiowizualnej.  A ona wymaga by ci regulatorzy, czyli KRRIT i Rada Mediów Narodowych byli właśnie "funkcjonalnie niezależni" Funkcjonalnie, a nie formalnie - stwierdził.

Jego zdaniem brak przedłużenia koncesji dla TVN będzie dowodem, że KKRiT nie jest funkcjonalnie niezależna, a to będzie to miało wpływ na ocenę stanu praworządności w Polsce. - A to wpłynie na dostępność 770 mld zł unijnego Funduszu Odbudowy - ocenił ekspert. 

Więcej o: