Branża fitness pozywa Skarb Państwa za lockdown. "Było zastraszanie, wywieranie presji"

150 przedsiębiorców z ponad 500 klubów fitness chce ustalenia odpowiedzialności za szkody spowodowane wprowadzeniem lockdownu. Ich zdaniem wprowadzone obostrzenia były niezgodne z prawem.

W rozmowie z RMF FM Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness przekonuje, że nakaz zamykania pewnych branż, podczas wprowadzonego z powodu epidemii lockdownu, był nielegalny. Jak przypomina, w tej sprawie wydawane były tylko rozporządzenia, a decyzję o zamknięciu całych branż w gospodarce - zgodnie z konstytucją - można wydać tylko za pomocą ustawy. Z tego powodu przedsiębiorcy złożyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

Branża fitness chce pozwać Skarb Państwa

- Faktycznie z punktu widzenia prawa, żaden z nas nie musiał się zamykać, wręcz nie było do tego stosownego narzędzia prawnego, żeby to wyegzekwować. Natomiast było zastraszanie, było wybieranie presji, było nakładanie kar, które - jak wiemy - są teraz masowo umarzane - mówił Napiórkowski w rozmowie w RMF FM.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Branża fitness będzie domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa

- Przyjęta przez nas strategia zakłada dwa etapy. Pierwszy etap to właśnie pozew zbiorowy, który będzie dochodzeniem roszczeń w postępowaniu grupowym i będzie zmierzał do ustalenia tego, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone branży fitness lockdownem - mówił jeszcze w maju 2021 r. w rozmowie z Interią adwokat Wiktor Wesołowski z kancelarii LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy, która reprezentuje branżę fitness.

Branża fitness składa pozew zbiorowy. 'Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone lockdownem' (zdjęcie ilustracyjne)Branża fitness składa pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa

Jak dodał prawnik, drugi etap będzie polegał na dochodzeniu konkretnych kwot odszkodowań. W tym celu przedsiębiorcy z branży fitness będą składać indywidualne pozwy. - Pozew będzie zawierał argumentację przekonującą, że sytuacja, w której w drodze rozporządzeń zamknięto całą branżę, jest sytuacją niezgodną z prawem - wyjaśnił Wesołowski.

Więcej o: