Ceny malin rosną - w porównaniu do zeszłego roku o 300 proc. Nawet 35 zł za kilogram

Ceny malin w skupach dochodzą do nawet 10 złotych za kilogram - dla porównania w zeszłym roku było to w okolicach czterech złotych. Według ekonomistów, owoce te mogą być jeszcze droższe.

Jak podaje polsatnews.pl, jedno opakowanie malin, w którym znajduje się 125 gramów tych owoców, w zależności od miejsca kosztuje od czterech do ośmiu złotych. W przeliczeniu na kilogram daje to wydatek nawet 30 złotych. Ceny w skupach dochodzą teraz do około 10 złotych za kilogram (w zeszłym roku cztery zł), ale mają być jeszcze wyższe.

Ceny malin. "Jakby w Serbii był urodzaj malin, to nie byłoby takich cen u nas w Polsce"

- Słyszałem, że mają kosztować po 15-16 zł za kilogram, w tej chwili w skupie kosztują 9,50 zł, a u nas 6 zł za pół kilo. To wynika z tego, że w Serbii jest nieurodzaj maliny i przez to u nas jest taka cena. Jakby w Serbii był urodzaj malin, to nie byłoby takich cen u nas w Polsce. Tam gradobicie było, jakieś mrozy, katastrofa - powiedział w rozmowie z Polsat News sprzedawca pan Andrzej.

Podobnego zdania jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców. - Osobiście uważam, że maliny powinny być w okolicach 10 zł za kilogram - stale. Ale w tym roku mogą dochodzić do 16 zł za kilogram w skupie - mówi Marcin Ślusarek.

Maliny Czy trzeba myć maliny? Jeśli tak, to jak? Wyjaśniamy

"Ceny bez wątpienia są bardzo wysokie. W niektórych zakładach przekroczyły poziom 400 dinarów za kilogram. Producenci są przekonani, że w tym sezonie przekroczona zostanie bariera 4,00 euro/kg – 18,00 zł/kg" - pisze natomiast portal sad24.pl. Dziennikarze zauważają jednak, że maliny kupowane bezpośrednio od rolników, można nabyć znacznie taniej. W niektórych mniejszych miejscowościach opakowanie malin deserowych kosztuje nawet niecałe trzy złote. Powodem ma być m.in. to, że ich produkcja jest tańsza, niż tzw. malin przemysłowych.

W porównaniu z zeszłym rokiem ceny malin będą w 2021 roku wyższe nawet o 300 proc. Na cenę owoców wpływa także inflacja oraz wysokie ceny benzyny.

Ziemniaki Ziemniaki mocno zdrożały. GUS: ceny w skupie w górę o 75 proc.

Więcej o: