Gowin nie odpuszcza Kaczyńskiemu i Morawieckiemu. Polski Ład "wymaga istotnej korekty"

"Zawarta we wstępnej wersji Polskiego Ładu koncepcja reformy podatkowej wymaga istotnej korekty. W szczególności dotyczy to likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej" - czytamy w piśmie Porozumienia Jarosława Gowina, do którego dotarła Wirtualna Polska.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]
Jedną ze sztandarowych idei Zjednoczonej Prawicy jest patriotyzm gospodarczy. Tymczasem zaproponowane dotychczas rozwiązania podatkowe [w Polskim Ładzie - red.] w wyraźny sposób są korzystniejsze dla przedsiębiorstw dużych (w większości znajdujących się w rękach kapitału zagranicznego) niż dla sektora MŚP, skupiającego głównie przedsiębiorców polskich

- pisze Porozumienie Jarosława Gowina w piśmie, do którego dotarła Wirtualna Polska. Partia Gowina uważa, że koncepcja reformy podatkowej z Polskiego Ładu "wymaga istotnej korekty" m.in. w zakresie planów likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej. Zaznacza, że "konieczna jest dalsza dyskusja nad sposobem opodatkowania osób prowadzących działalność gospodarczą". Deklaruje wolę udziału w pracach nad reformą, ale na razie nie deklaruje dla niej poparcia.

Ostateczne ustosunkowanie się będzie możliwe po zapoznaniu się ze szczegółowymi zapisami ustawy

- czytamy w dokumencie.

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego ŁaduPolski Ład się sypie? Kaczyński rusza w Polskę, by go ratować

Polski Ład rozbija się o składkę zdrowotną

Zaprezentowana 15 maja koncepcja reformy podatkowej w ramach Polskiego Ładu zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz drugiego progu podatkowego z ok. 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Ministerstwo Finansów zapowiada także m.in. ulgi dla inwestujących firm czy ulgi dla osób powracających do Polski z zagranicy.

Jednocześnie w Polskim Ładzie zaszyto także niekorzystne z punktu widzenia portfeli Polaków zmiany. Chodzi o brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku (dziś odliczeniu podlega zdecydowana większość składki) oraz - dla osób samozatrudnionych - uzależnienie wysokości składki od poziomu dochodów.

To budzi opór wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Stawia on sprawę na ostrzu noża, od tygodni powtarzającym o sprzeciwie wobec - to cytat - "radykalnemu" podwyższaniu podatków dla klasy średniej i przedsiębiorców. To właśnie Gowina PiS wini za brak spodziewanego sondażowego kopniaka w górę po publikacji Polskiego Ładu.

Ciekawe jest także to, że choć Ministerstwo Finansów wylicza, że na zmianach podatkowych straci "tylko" ok. 10 proc. podatników (68 proc. ma zyskać, dla 22 proc. reforma ma być neutralna), to odbiór społeczny planowanych reform jest zgoła inny. Według niedawnych badań CBOS, aż 30 proc. badanych uważa, że na zmianach straci lub raczej straci. 31 proc. osób uznaje reformy za neutralne dla ich portfeli, a tylko 23 proc. ankietowanych uważa, że po reformie na pewno lub raczej wyjdzie na plus. 16 proc. respondentów nie potrafiła ocenić wpływu zapowiedzianych zmian podatkowych na ich sytuację finansową.

W tym tygodniu projekt zmian podatkowych ma trafić do konsultacji społecznych.

Prezes Jarosław Kaczyński i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin"Polski Ład nabrał wody", a nie dał kopniaka w sondażach. PiS znalazło winnego

Więcej o: