Złoty najsłabszą walutą na świecie. Statystyki wypadają mizernie

We wtorek polska waluta była najsłabsza w zestawieniach z dolarem, zauważa Bank Ochrony Środowiska. Co wpływa na słabą sytuację złotego?

"Wtorkowe statystyki wypadają słabo, polska waluta jest najsłabsza w zestawieniach z dolarem. Na pocieszenie można dodać, że zmiany są niewielkie (0,25 proc.). Tyle że tendencja słabości złotego trwa już od pewnego czasu. W poniedziałek zachowywaliśmy się najgorzej w regionie" - pisze w komentarzu Marek Rogalski, główny analityk walutowy domu maklerskiego BOŚ.

Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

Co wpływa na słabą sytuację złotego?

Jednym z powodów słabej kondycji polskiej waluty jest utrzymywanie gołębiej polityki monetarnej, a zatem niskich stóp procentowych bez przywiązywania uwagi do rosnącej inflacji. Jak zauważa Rogalski, na wyraźniejsze cofnięcie się inflacji nie ma co liczyć w nadchodzących latach, co de facto sankcjonuje wysokie, ujemne, realne stopy procentowe.

Glapiński chce utrzymać polską walutę. Polacy nie chcą euro (zdjęcie ilustracyjne) Glapiński chce utrzymać polską walutę. Polacy też nie chcą euro [SONDAŻ]

"Na to wszystko nakłada się globalna niepewność związana z dalszym rozprzestrzenianiem się wariantu Delta i nawrotem restrykcji z jednej strony, a potencjalnymi zmianami w polityce FED w najbliższych miesiącach z drugiej. Tu ważne będą dzisiejsze dane CPI z USA o godz. 14:30, oraz zaplanowane na środę i czwartek zeznania Jerome'a Powella w Kongresie" - czytamy w komentarzu.

Kalendarz makroekonomiczny. Co może wpłynąć na kursy walut?

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na wtorek, 13 lipca 2021 r., przygotowane przez analityków Macronext.

  • 14:30: USA - Inflacja konsumencka w czerwcu - dane finalne;
  • 18:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic);
  • 20:00: USA - Budżet federalny (USD), czerwiec;
  • 20:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic);
  • 20:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren).
Więcej o: