Złoty najsłabszą walutą na świecie. Statystyki wypadają mizernie

We wtorek polska waluta była najsłabsza w zestawieniach z dolarem, zauważa Bank Ochrony Środowiska. Co wpływa na słabą sytuację złotego?

"Wtorkowe statystyki wypadają słabo, polska waluta jest najsłabsza w zestawieniach z dolarem. Na pocieszenie można dodać, że zmiany są niewielkie (0,25 proc.). Tyle że tendencja słabości złotego trwa już od pewnego czasu. W poniedziałek zachowywaliśmy się najgorzej w regionie" - pisze w komentarzu Marek Rogalski, główny analityk walutowy domu maklerskiego BOŚ.

Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

Co wpływa na słabą sytuację złotego?

Jednym z powodów słabej kondycji polskiej waluty jest utrzymywanie gołębiej polityki monetarnej, a zatem niskich stóp procentowych bez przywiązywania uwagi do rosnącej inflacji. Jak zauważa Rogalski, na wyraźniejsze cofnięcie się inflacji nie ma co liczyć w nadchodzących latach, co de facto sankcjonuje wysokie, ujemne, realne stopy procentowe.

"Na to wszystko nakłada się globalna niepewność związana z dalszym rozprzestrzenianiem się wariantu Delta i nawrotem restrykcji z jednej strony, a potencjalnymi zmianami w polityce FED w najbliższych miesiącach z drugiej. Tu ważne będą dzisiejsze dane CPI z USA o godz. 14:30, oraz zaplanowane na środę i czwartek zeznania Jerome'a Powella w Kongresie" - czytamy w komentarzu.

Kalendarz makroekonomiczny. Co może wpłynąć na kursy walut?

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na wtorek, 13 lipca 2021 r., przygotowane przez analityków Macronext.

  • 14:30: USA - Inflacja konsumencka w czerwcu - dane finalne;
  • 18:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic);
  • 20:00: USA - Budżet federalny (USD), czerwiec;
  • 20:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic);
  • 20:00: USA - Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren).
Więcej o: