Abp Sławoj Leszek Głódź ma większą emeryturę niż papież. Polscy duchowni dostają olbrzymie świadczenia

Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup senior, dostaje emeryturę większą niż były papież Benedykt XVI. Polscy księżą otrzymują średnio dwukrotnie wyższe emerytury niż przeciętny polski emeryt.

Emerytury to palący problem w Polsce. Między grudniem 2011 a grudniem 2019 liczba osób z "głodowymi emeryturami" wzrosła z 23,9 tys. do 261 tys. Problem ten jednak nie dotyczy księży, którzy dostają wysokie świadczenia. Najwyżsi byli hierarchowie kościelni większe nawet niż były papież. 

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy

Głódź ma większą emeryturę niż papież Benedykt XVI

Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło, że arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, odsunięty od władzy za krycie nadużyć seksualnych, otrzymuje 18 tys. zł emerytury - informuje superbiz.se.pl. Tak wysokie świadczenie wynika z tego, że duchowny był kapelanem wojskowym. Obecnie pełni on funkcję sołtysa gminy Jaświły.

Szokująco wysokie świadczenie Głodzia jest jeszcze bardziej kontrowersyjne, gdy zestawić je z emeryturą Josepha Ratzingera, czyli byłego papieża Benedykta XVI. Z Watykanu otrzymuje on 2,5 tys. euro miesięcznie, co w przeliczeniu daje prawie 11,5 tys. złotych. Różnica jest więc olbrzymia. Nie wiemy też, czy i jak dużą emeryturę Ratzinger otrzymuje od swojego rodzimego kraju, Niemiec. Średnia świadczenia emerytalnego u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 820 euro

"Super Express" wspomina tutaj też ojcu Tadeuszu Rydzyku, który mimo 76 lat, wciąż jest aktywny zawodowo, jako dyrektor Radia Maryja. Nie wiadomo, jak duże otrzymuje świadczenie, ale raczej niewielkie, bo w czerwcu zeznawał w sądzie: - Nie mam żadnych dochodów, nic nie posiadam. Sprawa dotyczyła wydatków jego fundacji Lux Veritatis, której majątek szacowany jest na 100 mln zł środków trwałych.

Ile ma emerytury polski ksiądz 

Choć świadczenie Głodzia jest wyjątkowo wysokie, to inni polscy duchowni na emeryturze nie mogą narzekać. Średnia emerytura biskupa sięga 10 tys. złotych. Emerytowany proboszcz może liczyć na 5 tys. złotych. To dwukrotnie więcej niż przeciętny polski senior, który z ZUS otrzymuje średnio 2,5 tys. złotych. 

Emeryturę księżom wypłaca ZUS, a od 75. roku życia także Fundusz Kościelny, z którego środki pochodzą również od państwa, czyli z pieniędzy podatników. 

Składki na zdrowotne i emerytalne duchownych opłacane są z państwowego Funduszu Kościelnego (od 80 do 100 proc. podstawy wymiaru). Składki na niego wyniosły w ubiegłym roku rekordowe 181,8 mln zł - informuje money.pl.

Więcej o: