Lekarze mają dostać pieniądze za namówienie na szczepienie. "Rozważany jest też mandat"

Lekarze rodzinni będą najprawdopodobniej dzwonić do osób, które nie zgłosiły się na szczepienie przeciwko COVID-19. To jeden z mechanizmów, które mają zachęcić Polaków do przyjęcia preparatu. Według nieoficjalnych informacji rozważane mają być bardziej radykalne kroki.

Osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19 mogą wkrótce spodziewać się telefonu od lekarza. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna" "zapadła już decyzja, że medycy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie, jeśli namówią swoich podopiecznych" do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Lekarze będą namawiać na szczepienia przeciwko COVID-19

Oprócz marchewki ma też pojawić się kij. "Rozważany jest także pomysł, żeby był to obowiązek, wprowadzony decyzją administracyjną: za brak telefonu miałby grozić mandat" - donosi "DGP". 

Informacje dziennika częściowo potwierdził Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. - Rząd rozważa różne pomysły, których celem jest większe zaangażowanie POZ w akcję szczepień. W grę wchodzi motywacja finansowa, ale myślimy także o innych rozwiązaniach - stwierdził. 

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Michał Dworczyk: wykonano 31 mln szczepień przeciw COVID-19

Minister zdrowia prosi o "wyjaśnienie korzyści z przyjęcia szczepionki"

Pierwsze sygnały o tym, że lekarze będą zachęcać niezaszczepionych do przyjęcia preparatu pojawiły się w maju. - Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość - wyjaśniał wówczas rzecznik ministerstwo zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Poinformował też, że lekarze rodzinni będą mogli sprawdzić, kto zaszczepił się lub zapisał na szczepienie przeciwko COVID-19. "W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia" - informował resort zdrowia w specjalnym liście rozesłanym do lekarzy.

Minister zdrowia prosił też "o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19".

.Delta dręczy Europę. Rośnie liczba zakażeń, wracają restrykcje [WYKRES DNIA]

Michał Dworczyk: wykonano 31 mln szczepień przeciw COVID-19

Szef KPRM i pełnomocnik ds. szczepień w miniony piątek informował, że liczba wykonanych szczepień przekroczyła 31 mln. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 15 mln, spadła jednak dzienna liczba szczepień, która w ciągu ostatniej doby wyniosła nieco ponad 100 tys. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Tydzień temu było 96 nowych zakażeń, dokładnie tyle samo, co dziś.

Więcej o: