Sytuacja demograficzna Polski nie jest najlepsza. W 2015 r. wskaźnik dzietności wynosił 1,29, co oznacza, że na 100 rodzących kobiet rodziło się 129 dzieci. Dwa lata później wzrósł do poziomu 1,45. Aktualny wskaźnik dzietności dla Polski wynosi 1,38 - powiedział w "Rozmowie Dnia" na antenie TVP Katowice wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Dotyka nas niż demograficzny, czyli mamy mniejszą liczbę kobiet, które mogą rodzić - podkreślił.
Wiceminister wyjaśnił, że przeprowadzone zostały badania na zlecenie resortu rodziny i polityki społecznej, aby dowiedzieć się, czego młodzi ludzie oczekują i z powodu których barier nie decydują się na założenie rodziny i posiadanie potomstwa. - Z tych badań wynika, że młodzi ludzie marzą o rodzinie z dwojgiem lub trojgiem dzieci - powiedział wiceminister Szwed.
- Główne bariery to mieszkanie oraz sprawa bezpieczeństwa finansowego, w tym pracy i jej elastycznych form - tłumaczył. Dodał również, że we wspomnianym badaniu "bardzo wysoko oceniono realizowane programy, czyli program 500 plus, wyprawka szkolna (tzw. 300 plus), oraz programy, które zapisano w Strategii Demograficznej 2040".
We wtorek w Katowicach odbyły się konsultacje dotyczące Strategii Demograficznej 2040 z udziałem wiceministra Stanisława Szweda, której głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności. Strategia ta stawia sobie za cel osiągnięcie współczynnika dzietności na poziomie co najmniej 1,8 do 2040 r. Tymczasem dla zastępowalności pokoleń potrzebny jest wskaźnik dzietności na poziomie ok. 2,1.
Strategia Demograficzna 2040 dla Polski, którą rząd zaprezentował w połowie czerwca, ma wprowadzić szereg nowych regulacji. Chronieni przed zwolnieniem mają być również ojcowie - i to od początku ciąży małżonki. Rodzice mają też uzyskać gwarancję elastycznej pracy i otrzymać środki na finansowanie niani lub rekompensaty przy pracy na część etatu. Elementem strategii demograficznej mają też być ułatwienia na rynku mieszkaniowym, w tym "Mieszkanie Bez Wkładu" oraz bon mieszkaniowy, który ma zachęcać rodziny, które już posiadają dzieci, by postarały się o kolejne potomstwo.