- Jeżeli chodzi o rezerwy utrzymywane przez NBP, robimy przegląd tych narzędzi, które stosujemy i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To są kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To jest nowość i to zostało wprowadzone w tym roku - powiedziała podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych Marta Kightley, wiceprezeska NBP, którą cytuje PAP.
Narodowy Bank Polski nie informował wcześniej o planach inwestycji w akcje, choć Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej wiele razy zachęcał NBP, aby rozważył zakup akcji z GPW.
Warto również dodać, że NBP nie jest jedynym bankiem centralnym, który podjął taką decyzję. Aktywny na rynku akcji jest np. Bank Szwajcarii, którego akcje na koniec 2020 r. stanowiły 20 proc. aktywów rezerwowych banku. Szwajcarski bank centralny posiadał m.in. udziały w 2490 amerykańskich spółkach, których wartość sięgała 141 mld dolarów.
Kontrakt futures to transakcja pochodna zawierana na rynku giełdowym, w której sprzedający (lub kupujący) zobowiązuje się sprzedać (lub kupić) ustaloną ilość instrumentu bazowego za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie.