Zakaz handlu w niedzielę. Projekt ustawy uszczelniającej już w Sejmie

Nowe prawo zakłada, że w niedziele niehandlowe otwarte będą te sklepy, w których działalność pocztowa wyniesie ponad 50 proc. przychodów. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

Jak wyjaśniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Janusz Śniadek - poseł PiS i były przewodniczący "Solidarności", projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedzielę zaostrzony?

Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem ustawy, w placówkach handlowych ma zostać wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, która będzie pokazywała, jakie są przychody z przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. Prowadzony przez sklepy rejestr ma następnie badać Inspekcja Pracy. 

O rozwiązaniach prawnych zaostrzających zakaz handlu w niedziele Śniadek mówił pod koniec czerwca 2021 r. w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Polityk wyraził nadzieję, że przepisy uszczelniające ustawę wejdą w życie przed końcem wakacji. - Należy jak najszybciej skończyć z nadużywaniem furtki, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w ostatni dzień tygodnia pod pretekstem działalności pocztowej - podkreślał Śniadek. Główna zmiana ma polegać na tym, że sklepy będą mogły prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla nich dominujący - wyjaśniał wówczas Śniadek.

Usługi pocztowe w Biedronce i nie tylko

Zakaz handlu w niedzielę staje się coraz większą fikcją. Ostatnio firma Jeronimo Martins Polska (właściciel Biedronki) nawiązała współpracę z Pocztą Polską. Biedronka zaczęła testować nową usługę pocztową, dzięki której będzie mogła otwierać swoje sklepy również w niedziele. Pisaliśmy o tym w Next.gazeta.pl.

Biedronka jest jednak jedną z ostatnich dużych sieci, które - na razie częściowo (kilkadziesiąt lokalizacji) - rozpoczynają działalność w niedziele objęte zakazem handlu. W niedziele pracuje wiele sklepów sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC. 

Tymczasem działania Poczty Polskiej spotkały się z krytyką części polityków PiS.

- Nie rozumiem działań Poczty Polskiej. W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie. Nie wszystko przystoi spółce państwowej. Poczta Polska jest spółką skarbu państwa. Będę chciał wyjaśnić te działania - komentował Jan Mosiński, poseł PiS, a w latach 1990-2015 przewodniczący zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Więcej o: