Na stacjach paliw najdrożej od lat. Dlaczego Niemcy mają podobne ceny, choć zarabiają więcej? Ekspert wyjaśnia

- Nie da się ukryć, że zarabiamy mniej niż Niemcy. Jednak cena paliw nie ma wiele wspólnego z poziomem zarobków - wyjaśniał w "Studiu Biznes" Dawid Czopek zarządzający Polaris FIZ, ekspert rynku paliw. Ceny na stacjach paliw wystrzeliły w trakcie wakacji, tylko w minionym tygodniu średnia cena benzyny wzrosła aż o 13 groszy na litrze. Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

5,69 zł/l i 5,42 zł/l to średnie poziomy cen benzyny Pb95 i diesla w Polsce. W skali tygodnia benzyna podrożała aż o 13 groszy za litr.  Ceny benzyny w ujęciu nominalnym są najwyższe od października 2012 roku, diesla zaś od grudnia 2013. Drożejące paliwa stały się także w ostatnim czasie jednym z tematów politycznych minionego tygodnia. Opozycja zarzuca rządowi, że nie robi nic, aby przeciwdziałać podwyżkom. Na początku lipca lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zorganizował konferencję przed jedną ze stacji Orlen. W odpowiedzi na postulat obniżki cen prezes naftowego giganta Daniel Obajtek odpowiedział politykowi, że „u nas i tak jest tanio". My zapytaliśmy gościa "Studia Biznes" o to, czy ma sens porównywanie cen w Polsce i w Niemczech? Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zobacz wideo Paliwa coraz droższe. Dlaczego Niemcy mają podobne ceny?

 - Cena paliw jest kształtowana właściwie przez dwa, czy trzy czynniki. Pierwszy czynnik to jest cena ropy naftowej, a Niemcy płacą dokładnie tyle samo za ropę naftową, co my. Druga to jest kwestia podatków. Trzecia, to jest kwestia VAT-u. No i czwarta właściwie rzecz, to jest kwestia już wewnętrznej polityki rynkowej. Polityki koncernów, które na tym rynku dominują. W Niemczech jest trochę wyższa akcyza i trochę niższy VAT. To wszystko powoduje mimo wszystko, że cena paliw jest wyższa, no ale zarobki Polaków nie mają nic wspólnego z cenami w Unii Europejskiej. Z resztą jak popatrzymy, ceny akcyz są bardzo zbliżone w Unii Europejskiej. I Polska, obok takich państw jak Rumunia, Bułgaria, także nasi południowi sąsiedzi, należy do krajów, gdzie ceny są jednymi z niższych. Ale to wynika głównie z polityki akcyzowej w tym przypadku - wyjaśniał Dawid Czopek.

.. grafika: Marta Kondrusik Gazeta.pl; źródło: BM Reflex

Więcej o: