Joe Biden odpiera zarzuty. "Nie twierdzę, że Facebook zabija ludzi"

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że nie oskarża Facebooka o zabijanie ludzi. Oskarżenia dotyczą tych, którzy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat szczepionek na COVID-19. Joe Biden wezwał serwisy społecznościowe, by aktywniej walczyły z dezinformacją dotyczącą szczepień.

Zapytany w ubiegły piątek, jakie jest jego przesłanie do serwisów typu Facebook w sprawie dezinformacji na temat szczepień na COVID-19, Joe Biden odpowiedział: "Oni zabijają ludzi. Jedyna pandemia jaką mamy, jest wśród niezaszczepionych. Oni zabijają ludzi". Wypowiedź prezydenta USA została przez wielu dziennikarzy odebrana jako obarczenie Facebooka winą za ofiary COVID-19.

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Biden odpiera zarzuty. "To te 12 osób, które rozpowszechniają szkodliwą dezinformację"

W poniedziałek 19 lipca Joe Biden tłumaczył, że nie miał takiej intencji, a wypowiedź o zabijaniu ludzi odnosił do tych, którzy prowadzą kampanię dezinformacji w sprawie szczepień. Wskazał na raport, z którego wynika, że 65 proc. fałszywych informacji na temat szczepień na Facebooku generują właściciele 12 kont. "Facebook nie zabija ludzi. To te 12 osób, które rozpowszechniają szkodliwą dezinformację" - tłumaczył.

Joe Biden zapewnił, że nie próbuje wymusić na Facebooku żadnych konkretnych kroków. "Jedyne czego chcę, to aby ludzie spojrzeli w lustro i pomyśleli, że ta dezinformacja może dotrzeć do ich synów albo córek, ludzi, których kochają. Tylko o to proszę" - mówił prezydent USA dodając, że ma nadzieję, iż Facebook podejmie jakieś działania w sprawie oburzającej dezinformacji na temat szczepionek.

Odpowiedź Facebooka

Facebook w odpowiedzi na słowa Bidena oświadczył, że podejmuje "wysiłki zmierzające do ukazywania faktów" i w rzeczywistości ratują one życie. W serwisie ponad dwa miliardy osób miały zetknąć się z wiarygodnymi informacjami o COVID-19 i szczepionkach. To - według Facebooka - więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu w internecie.

"Nie będziemy rozpraszać się oskarżeniami, które nie znajdują odzwierciedlenia w faktach" - dodała firma w oświadczeniu.

Więcej o: