Produkcja przemysłowa w czerwcu. Ceny producentów rosną najmocniej od blisko dekady

Produkcja przemysłowa w Polsce w czerwcu br. była o 18,4 proc. wyższa niż przed rokiem. Miesiąc do miesiąca, tj. w porównaniu z majem br., produkcja urosła o 4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ceny producentów rosną najszybciej od stycznia 2012 r., w tempie 7 proc. rocznie.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Jak poinformował GUS, rok do roku produkcja przemysłowa urosła w 32 spośród 34 działów przemysłu, najmocniej w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 47,5 proc.). Spadki odnotowano w dwóch działach, w tym 6,9-procentowy w produkcji skór i wyrobów skórzanych.

W porównaniu z majem br., w czerwcu produkcja przemysłowa była wyższa w 28 działach przemysłu, najbardziej urosła w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (41,5 proc.). Gorszy niż w maju odczyt produkcji przemysłowej miało sześć działów, w tym m.in. wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (spadek o 5 proc.).

.Inflacja już do nas płynie? Ceny frachtu biją rekordy

Produkcja przemysłowa świetna, choć wytraca impet

Ekonomiści komentując wtorkowe dane zwracają uwagę, że produkcja przemysłowa wyższa aż o ponad 18 proc. niż przed rokiem to w sporej mierze efekt niskiej bazy z czerwcu ub. r. Mimo wszystko dane są bardzo pozytywne, wskazują na kolejny miesiąc świetnej koniunktury w polskim przemyśle.

Jak zwraca uwagę Marcin Klucznik, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje na rekordowy optymizm przedsiębiorców w branży produkcyjnej. Co jednak istotne, in minus odstają nastroje u najmniejszych producentów.

Ożywienie jest szczególnie widoczne w segmencie dużych i średnich przedsiębiorstw. Nie dociera jednak do mniejszych firm, w których obserwujemy niewielkie pogorszenie nastrojów

- zwraca uwagę Klucznik.

Ekspert PIE wskazuje też, że szczególnie ważny dla krajowej produkcji przemysłowej jest popyt z zagranicy. Zwracają na to uwagę także ekonomiści z PKO Banku Polskiego. 

Przemysł rozczarował, ale chcielibyśmy częściej takie rozczarowania oglądać. Sektor dalej rośnie równolegle do wieloletniego trendu

- piszą eksperci z banku Pekao, którzy prognozowali blisko 3 pp. wyższy wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu.

Eksperci zwracają też szczególną uwagę na rosnące ceny producentów. Te poszły w górę aż o 7 proc. rok do roku. To największy wzrost od stycznia 2012 r.

Za wzrost cen odpowiadają przede wszystkich branże związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców tj. górnictwo, produkcja koksu i ropy naftowej oraz metali. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska będzie wzrost kosztów transportu

- komentuje Marcin Klucznik z PIE.

Eksperci z ING Banku Śląskiego czy z PKO BP piszą o presji cenowej i kosztowej. Niewykluczone, że jej efekty zobaczymy też w odczytach inflacji konsumenckiej.

'Wiadomości' TVP o Donaldzie Tusku"Wiadomości" straszą Tuskiem i pokazują, że umie mówić po niemiecku

Więcej o: