Media: USA i Niemcy porozumiały się w sprawie Nord Stream 2.

Amerykańskie media informują, że Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Może ono zostać ogłoszone już w środę.

Jak informuje Bloomberg, porozumienie przewiduje, że w razie użycia przez Moskwę dostaw gazu jako broni przeciwko Ukrainie, Niemcy podejmą działania przeciwko Rosji zarówno samodzielnie, jak i w ramach Unii Europejskiej. Obejmują one m.in.  możliwość wprowadzenia limitów eksportowych dla rosyjskiego gazu. Ewentualne kroki odwetowe przeciwko Rosji nie zostały jednak precyzyjnie opisane.

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Porozumienie ws. Nord Stream. Niemcy mają pomóc Ukrainie

Agencja Reuters twierdzi, że porozumienie mówi również o niemieckich inwestycjach w transformację energetyczną Ukrainy w wysokości 1 mld dolarów. Pierwsza wpłata miałaby wynieść 175 milionów dolarów. Berlin miał się również zobowiązać, że użyje dostępnych narzędzi, aby doprowadzić do przedłużenia o 10 lat umowy Ukrainy z Rosją na tranzyt gazu.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział podczas briefingu, że USA nadal sprzeciwiają się Nord Stream 2 i uważają gazociąg za geopolityczny rosyjski projekt, którego celem jest zwiększenie wpływu Rosji na dostawy energii do Europy z pominięciem Ukrainy.

Rzecznik nie potwierdził, że osiągnięto porozumienie ale dodał, że Berlin przedstawił kilka użytecznych propozycji i że osiągnięto postęp w dążeniu do tego by Rosja nie mogła użyć dostaw energii jako broni.

Więcej o: