Bon turystyczny. Polacy aktywowali je na kwotę ponad 2 mld zł. Nowe dane ZUS

Dotychczas 2,4 mln Polaków aktywowało bony turystyczne na kwotę 2 mld zł. Skorzystali z niego rodzice i opiekunowie ponad 3,5 mln dzieci - wynika z danych ZUS. Jak uruchomić bon turystyczny? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Ceny paliw wystrzeliły. Czy przekroczą 6 złotych za litr?

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Bon można wykorzystać do 31 marca 2022 r.

Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Listę miejsc, przyjmujących płatności w tej formie można znaleźć TUTAJ.

Bon turystyczny. Aktywowano ponad 2,4 mln bonów

Jak poinformował ZUS, który jest odpowiedzialny za obsługę tego programu, Polacy aktywowali ponad 2,4 mln bonów turystycznych o wartości 2 mld zł. Do płatności wykorzystano 1,3 mln bonów na kwotę 981 mln zł. Do dziś skorzystali z niego rodzice i opiekunowie ponad 3,5 mln dzieci.

1 sierpnia minie rok, od kiedy rodzice i inni opiekunowie mogą korzystać z bonu turystycznego. - Dane pokazują, że zautomatyzowana i zelektronizowana formuła programu z aktywacją na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz płatnością za pomocą kodu otrzymywanego w SMS sprawdziła się. Rodzice nie mają problemu z wykorzystaniem bonu - powiedziała w rozmowie z PAP prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w zasadzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod ten można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na ich koncie można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, warto złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.

Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: