Niektórzy emeryci dostaną po 30 tys. zł wyrównania za zaniżone wypłaty. O ile rząd poprze poprawki Senatu

Emeryci mogą dostać nawet 30 tys. zł w ramach wyrównania za źle naliczone świadczenia. To efekt poprawek, które do ustawy Sejmu wprowadził Senat. By pieniądze popłynęły do seniorów, przepisy musi jednak poprzeć obóz Zjednoczonej Prawicy.

Emerytury osób, które występowały o świadczenie pomiędzy rokiem 2009 a 2019, mogą znacząco wzrosnąć. Seniorzy mają też coraz większe szanse na wsteczne wyrównanie świadczeń. Niektórzy dostaną nawet 30 tys. zł. To efekt przepisów, które w środę przyjął Senat, a na początku lipca uchwalił Sejm.

30 tys. zł do emerytury. O ile Sejm poprze poprawki Senatu

Chodzi o tzw. emerytury czerwcowe. Przed 2019 rokiem osoby, które wystąpiły o waloryzację świadczenia w czerwcu, traciły. Nie dostawały bowiem waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną. Inni seniorzy, którzy składali wnioski do maja lub od lipca, dostawali dwie waloryzacje - i kwartalną, i całoroczną. Różnica mogła wynosić od 100 do 200 złotych miesięcznie. 

By zmiana miała miejsce, jest jednak konieczne poparcie poprawek Senatu. W ustawie przyjętej przez Sejm korzystną waloryzację przewidziano wyłącznie dla osób, które przeszły na emeryturę od czerwca 2021 r. 

- Gdyby zmiany dotyczyły tylko przyszłych emerytów, można byłoby mówić o przypadku. Jednak rząd przygotował przepis działający wstecz, który niweluje wskazane skutki dla emerytów z czerwca 2021 r. Dlaczego w takim razie nie objęto tą regulacją wszystkich osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu, w latach 2009-2019? - pyta w rozmowie z portalem prawo.pl dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Emerytura Waloryzacja emerytur bez gwarancji kwoty. PiS nie dotrzymuje obietnicy

Emerytury mogą wzrosnąć. Rząd wydałby tyle, co na "tornistrowe"

Przepisy mają tę krzywdę naprawić. O ile poprawki Senatu zaakceptuje Sejm, już we wrześniu mogą ruszyć wypłaty. Z perspektywy budżetu nie będą one bardzo kosztowne - wyniosłą bowiem ok. 2,6 mld zł. To mniej więcej jedna czwarta kwoty potrzebnej na wypłaty "trzynastek", i tyle, ile rząd przeznacza na tzw. tornistrowe, czyli 300 plus dla rodziców dzieci uczących się. 

Waloryzacja świadczeń, która czeka emerytów w przyszłym roku, może być rekordowa. Koszt waloryzacji ogółem w 2022 r. szacowany jest na kwotę około 10,5 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 13. emerytury, ze względu na wzrost najniższej emerytury w ramach waloryzacji oraz renty socjalnej, finansowanej z Funduszu Solidarnościowego).

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury stażowe bez wieku emerytalnego. Nadchodzi rewolucja

Więcej o: