Rzecznik prezydenta Dudy: Budowa Nord Stream 2 to zwycięstwo Rosji

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 to zwycięstwo Rosji. Dodał, że Polska podtrzymuje opinię, że w tej sprawie Niemcy złamały solidarność europejską w zakresie polityki energetycznej.

W rozmowie z Programem 3. Polskiego Radia minister Błażej Spychalski przypomniał, że decyzja o budowie Nord Stream 2 zapadła kilka miesięcy po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazał, że dzięki tej inwestycji Rosja uzyska znaczący wpływ na europejski rynek gazu, a także zarobi bardzo duże pieniądze, które następnie będzie mogła przeznaczyć na przykład na wojnę na Ukrainie.

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Spychalski: Polska chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne

Błażej Spychalski dodał, że ze względu na budowę gazociągu Polska podejmuje działania, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne. Powiedział, że to jeden z celów Trójmorza. Stwierdził, że w porównaniu z rokiem 2014 sytuacja Polski jest pod tym względem zdecydowanie lepsza. Podał także przykład interkonektorów, które nasz kraj buduje wspólnie z Ukrainą na granicy i zapewnił, że Polska będzie wspierać Ukrainę w sytuacji zagrożenia jej bezpieczeństwa energetycznego.

Angela Merkel i Joe Biden Nord Stream 2. Jest porozumienie USA i Niemiec, Polska i Ukraina apelują

Dziś Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym amerykański Departament Stanu.

"Nord Stream 2 jest groźny na kilku poziomach"

W rozmowie z Mikołajem Fidzińskim z Next.gazeta.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich ostrzegał, że nowy gazociąg jest groźny dla Europy Środkowej na kilku poziomach. - Po pierwsze, to projekt, który nie wpisuje się w cele przyświecające nam jako Polsce i krajowi członkowskiego UE, czyli dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych. Nord Stream 2 nie dywersyfikuje źródeł dostaw, tylko szlaki dostaw z tego samego źródła - wyjaśniał dr Kardaś. 

APTOPIX Biden US Germany USA i Niemcy dogadały się ws. Nord Stream 2. 'Tego należało się spodziewać'

Po drugie, gazociąg ten daje Rosjanom większą elastyczność w kształtowaniu polityki handlowej wobec odbiorców europejskich. Jak wyjaśniał ekspert, to stanowi wyzwanie, a w pewnych przypadkach może wręcz zagrożenie, dla różnych projektów dywersyfikacyjnych w regionie.

- Widzimy to bardzo wyraźnie w ostatnich miesiącach. Z jednej strony zapotrzebowanie na gaz w Europie mocno wzrosło i wydawałoby się, że eksporterzy powinni być zainteresowani sprzedażą tak dużych ilości, jak to tylko możliwe. A tymczasem Gazprom, choć ma możliwości zwiększania dostaw, nie robił tego. Realizował zobowiązania kontraktowe na minimalnym poziomie, ale nie korzystał z możliwości sprzedaży dodatkowych wolumenów w krótkoterminowych transakcjach na rynku spot - tłumaczył. 

Więcej o: