12 tysięcy na dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy trafił do konsultacji [ZASADY]

Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym właśnie trafił do konsultacji społecznych. Głównym jego założeniem jest wyłata 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jakie są dotychczasowe zasady programu?

"To kolejny krok na drodze do poprawy sytuacji i jakości życia polskich rodzin. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, jednym z filarów Polskiego Ładu" - napisano na początku komunikatu na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

12 tysięcy na dziecko - jakie są zasady Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami rządu, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie jednym z nowych świadczeń, które ma obowiązywać w ramach Polskiego Ładu. Program skierowany jest dla rodziców dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem życia. O 12 tysięcy złotych można ubiegać się na drugie i każde kolejne dziecko.

Pieniądze mają być wypłacane w na dwa sposoby. "Rodzice pozostający w związku małżeńskim będą mogli samodzielnie wskazać, czy Kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy" - czytamy. Programem objęci mają być aktualni oraz przyszli rodzice. Świadczenie to ma przysługiwać bez względu na dochód rodziny.

Na jednej z konferencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziano, że 12 tysięcy na dziecko ma być wypłacane od 1 stycznia 2022 roku. Przyznawaniem i wypłatą świadczeń ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społeczny.

12 tysięcy złotych na dziecko - świadczenie można otrzymać na wniosek

Aby otrzymać 12 tys. złotych za dziecko, konieczne będzie złożenie wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wraz z wymaganymi załącznikami. Mają one być składane jedynie w postaci elektronicznej - tak samo, jak wnioski o świadczenie Dobry Start czy 500 plus.

Poza tym, rząd przewiduje też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Ma to dotyczyć dzieci, które nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (dzieci pierwsze oraz jedynacy). Miesięczna kwota dofinansowania wyniesie 400 złotych. Kwota te będzie przekazywana bezpośrednio do placówki oświatowej.

Więcej o: