Fundusz Odbudowy. Unijne kraje dostaną przelewy w lipcu, Polska czeka w kolejce

Krajowy Plan Odbudowy, który Polska przesłała z opóźnieniem do Komisji Europejskiej, wciąż jest poddawany procesowi oceny - ustaliła dziennikarka RMF FM. Może to oznaczać, że pieniądze trafią do Polski w ramach KPO dopiero w październiku.

12 unijnych krajów ma szansę, by pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy dostać jeszcze w lipcu. Władze wspólnoty zaakceptowały już bowiem Krajowe Plany Odbudowy przesłane do zatwierdzenia w maju. 

Zobacz wideo Czy przy okazji KPO była realna szansa na obalenie rządu?

Fundusz Odbudowy. Polska poczeka na pieniądze od Unii nawet do września? 

Polska w tym gronie się nie znajduje. Nasz KPO wciąż jest oceniany, podobnie jak plan Węgier, Rumunii, Finlandii, Malty, Estonii i Szwecji - ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, dziennikarka RMF FM

Jak podaje radio, przekazanie pieniędzy Polsce może opóźnić się aż do września lub nawet października. Nasze władze zwlekały bowiem z przekazaniem planu, a ten musi jeszcze zatwierdzić nie tylko Komisja Europejska, ale i Rada Europy. Ma na to miesiąc.

KPO opóźnione przez praworządność? Wiceszefowa KE wyjaśnia

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova udzieliła wywiadu, w którym odniosła się też do kwestii zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy w kontekście sporu o kwestię wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wezwał bowiem Polskę, by wstrzymała działalność Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym.

Jourova zapewniła, że decyzja w temacie KPO "to równoległa sprawa", która "nie ma związku z kwestią wyroku TSUE". Ale, jak zaznacza Szymańska-Borginon, Bruksela daje też wyraźnie do zrozumienia, że "musi mieć gwarancje, że interesy firm będą tak samo chronione we wszystkich krajach". A skoro Polska ignoruje nakaz TSUE w sprawie Sądu Najwyższego, a być może i kopalni w Turowie, to może też ignorować inne orzeczenia. 

- Poruszamy się w obszarze prawa unijnego i państwa członkowskie nie mogą sobie wybierać a la carte, które prawo chcą stosować, a którego nie - komentowała Jourova. 

Krajowy Plan Odbudowy dzięki miliardom z UE

Fundusz Odbudowy składa się z dwóch części - bezzwrotnych dotacji (23,9 mld euro) oraz nisko oprocentowanych pożyczek (34,2 mld euro). Podstawą do wydatkowania środków jest Krajowy Plan Odbudowy - tego typu projekt musiały przedstawić wszystkie kraje UE. 

Środki na KPO to dodatkowe pieniądze, które mamy szansę dostać z Unii. W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Łącznie do Polski może trafić nawet 770 mld zł. 

Więcej o: