Fundusz Odbudowy. Unijne kraje dostaną przelewy w lipcu, Polska czeka w kolejce

Krajowy Plan Odbudowy, który Polska przesłała z opóźnieniem do Komisji Europejskiej, wciąż jest poddawany procesowi oceny - ustaliła dziennikarka RMF FM. Może to oznaczać, że pieniądze trafią do Polski w ramach KPO dopiero w październiku.

12 unijnych krajów ma szansę, by pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy dostać jeszcze w lipcu. Władze wspólnoty zaakceptowały już bowiem Krajowe Plany Odbudowy przesłane do zatwierdzenia w maju. 

Zobacz wideo Czy przy okazji KPO była realna szansa na obalenie rządu?

Fundusz Odbudowy. Polska poczeka na pieniądze od Unii nawet do września? 

Polska w tym gronie się nie znajduje. Nasz KPO wciąż jest oceniany, podobnie jak plan Węgier, Rumunii, Finlandii, Malty, Estonii i Szwecji - ustaliła Katarzyna Szymańska-Borginon, dziennikarka RMF FM

Jak podaje radio, przekazanie pieniędzy Polsce może opóźnić się aż do września lub nawet października. Nasze władze zwlekały bowiem z przekazaniem planu, a ten musi jeszcze zatwierdzić nie tylko Komisja Europejska, ale i Rada Europy. Ma na to miesiąc.

Mateusz Morawiecki ogłasza Plan OdbudowyFundusz Odbudowy będzie trzeba spłacić. Społeczeństwo musi mieć głos ws. tego, jak go wydamy

KPO opóźnione przez praworządność? Wiceszefowa KE wyjaśnia

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova udzieliła wywiadu, w którym odniosła się też do kwestii zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy w kontekście sporu o kwestię wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wezwał bowiem Polskę, by wstrzymała działalność Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym.

Jourova zapewniła, że decyzja w temacie KPO "to równoległa sprawa", która "nie ma związku z kwestią wyroku TSUE". Ale, jak zaznacza Szymańska-Borginon, Bruksela daje też wyraźnie do zrozumienia, że "musi mieć gwarancje, że interesy firm będą tak samo chronione we wszystkich krajach". A skoro Polska ignoruje nakaz TSUE w sprawie Sądu Najwyższego, a być może i kopalni w Turowie, to może też ignorować inne orzeczenia. 

- Poruszamy się w obszarze prawa unijnego i państwa członkowskie nie mogą sobie wybierać a la carte, które prawo chcą stosować, a którego nie - komentowała Jourova. 

Krajowy Plan Odbudowy dzięki miliardom z UE

Fundusz Odbudowy składa się z dwóch części - bezzwrotnych dotacji (23,9 mld euro) oraz nisko oprocentowanych pożyczek (34,2 mld euro). Podstawą do wydatkowania środków jest Krajowy Plan Odbudowy - tego typu projekt musiały przedstawić wszystkie kraje UE. 

Środki na KPO to dodatkowe pieniądze, które mamy szansę dostać z Unii. W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Łącznie do Polski może trafić nawet 770 mld zł. 

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował Fundusz OdbudowyPolska znowu ostatnia. Na pieniądze z Funduszu Odbudowy możemy poczekać

Więcej o: