TPN zmienia zasady wjazdu na parkingi przy szlaku do Morskiego Oka. Liczy się z "frustracją turystów"

Zmiany, które wejdą w życie 2 sierpnia mają pomóc w rozładowaniu korków na Łysą Polanę. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski przyznał, że liczy się z frustracją turystów.

Tatrzański Park Narodowy zmienia zasady wjazdu na parkingi przy szlaku nad Morskie Oko. Od sierpnia bilety na wszystkie dostępne miejsca postojowe będzie można kupić jedynie przez internet.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

- To rozwiązanie ma pomóc zlikwidować korki tworzące się na drodze na Łysą Polanę - wyjaśnia dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski. Dodał, że Park liczy się z możliwą frustracją turystów, ale celem jest nauczenie ich, że samochodowa wycieczka do Morskiego Oka już zawsze będzie wiązała się z zakupem biletu parkingowego przez internet.

Bilet na Morskie Oko tylko przez internet

Zmiany nie dotyczą jednak transportu zbiorowego, a dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego zachęca do podróżowania w ten sposób. Szymon Ziobrowski przekonuje, że to najprostszy sposób dostania się do szlaków prowadzących do Morskiego Oka i okolic.

- Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. W tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym ruchem turystycznym. Czerwiec był rekordowy. E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji. Mają zapewnić względny komfort w czasach gwałtownie rosnącego ruchu turystycznego. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Prosimy o zgłaszanie do nas wszelkich uwag, abyśmy mogli ten system ulepszać w miarę możliwości - wyjaśniał Ziobrowski.

Zmiany wejdą w życie 2 sierpnia, od tego dnia więcej osób będzie pilnowało porządku na parkingach.

W zeszłym roku ruszyła pilotażowa sprzedaż biletów 

Rok temu, Tatrzański Park Narodowy wprowadził internetową sprzedaż biletów na trzy parkingi w rejonie Morskiego Oka. Dostępna była jednak pula biletów do kupienia za gotówkę na miejscu. Rozwiązanie miało usprawnić ruch na korkującej się drodze na Łysą Polanę. Mimo, że bilet online był tańszy, turyści niechętnie korzystali z opcji kupna przez internet, a na drodze prowadzącej na parkingi nadal tworzyły się korki.

Szlak do Morskiego Oka jest najpopularniejszą trasą w Tatrach. Co roku trasę przemierzają setki tysięcy turystów.

Więcej o: