Watykan. Deficyt w budżecie to 66 mln euro. To i tak mniej niż oczekiwano. Przyoszczędzono na podróżach

Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej za 2020 rok wyniósł 66 milionów euro. Stan finansów Kurii Rzymskiej jest lepszy niż oczekiwano - zaoszczędzono na podróżach i organizacjach wydarzeń.
Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

Juan Antonio Guerrero Alves, prefekt Sekretariatu do Spraw Gospodarczych przedstawił w sobotę dane dotyczące budżetu Stolicy Apostolskiej. Zawarto w nich informacje przedstawiające stan finansów Kurii Rzymskiej z wyłączeniem Watykanu i jego instytucji.

Marta KaczyńskaDopłaty na auta elektryczne dla Kościoła. Marta Kaczyńska o planach rządu

Deficyt niższy niż zakładano

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa prognozowano, że deficyt w najlepszym przypadku wyniesie 68 milionów euro, a w najgorszym scenariuszu będzie to nawet 146 mln euro - powiedział Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla portalu Vatican News. W marcu 2021 r. dokonano przeglądu budżetu i przyjęto deficyt na poziomie 82 milionów euro. Ostatecznie deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej w 2020 r. wyniósł 66,3 miliona euro. - Dobra wiadomość jest taka, że dzięki podjętym wysiłkom wyniki są zbliżone do tych z normalnego roku - stwierdził prefekt.

Hiszpański duchowny przedstawił również dane dotyczące tzw. świętopietrza. Są to wpływy wnoszone na rzecz papiestwa z racji jego zwierzchnictwa nad danymi ziemiami. W 2020 r. wpływ ten wyniósł 50 milionów euro - to mniej niż w poprzednich latach, ale kwota jest zbliżona do tej, którą pozyskano w 2017 r. (52 miliony euro).

Juan Antonio Guerrero Alves wyjaśnił również, dlaczego deficyt jest mniejszy, niż zakładano. Okazało się, że w pandemicznym roku przychody wyniosły 248,4 miliona euro, a przyjęto, że spadek będzie większy. Ponadto urzędy zredukowały swoje wydatki, oszczędzając 6,2 miliona euro na podróżach i organizacji wydarzeń. Dzięki odłożonym w czasie pracom konserwacyjnym zaoszczędzono kolejne 4,6 miliona euro.

Wiktor Skworc (po prawej)Abp Wiktor Skworc zrzekł się honorowego obywatelstwa Tarnowa

Po lockdownie część wiernych nie wraca do kościołów na msze

Kościół katolicki znalazł się w trudnym położeniu. Z powodu pandemii liczne kościoły w Polsce i na świecie były tymczasowo zamknięte, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a msze zaczęto transmitować w internecie. Jednak gdy sytuacja uległa poprawie, część osób nie wróciła do kościołów.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Liderów Katolickich w Pensylwanii, prawie 30 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych, którzy przed lockdownem regularnie uczęszczali na msze, nie wróciło do kościołów mimo zniesienia dyspensy przez amerykański episkopat - podaje portal Vatican News

Więcej o: