Zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzony? Poseł PiS: To, co się dzieje, urąga powadze państwa

Janusz Śniadek w rozmowie z portalem Onet.pl przekazał, że konieczne jest uszczelnienie ustawy ws. zakazu handlu w niedzielę. - To jest ewidentne nadużywanie pewnej luki prawnej, gdzie pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej otwartych jest wiele sklepów - powiedział poseł PiS.

Janusz Śniadek był pytany przez Onet o uszczelnienie ustawy ws. zakazu handlu w niedzielę. - Jest bardzo dużo ważnych rzeczy z zakresu Polskiego Ładu, ale praca nad uszczelnieniem tej ustawy też jest konieczna, bo uważam, że to, co się dzieje, urąga powadze państwa - przyznał polityk. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Uszczelnienie przepisów dotyczących handlu w niedziele. Zmiany będą dotyczyć placówek pocztowych

Śniadek zapowiedział, że projekt zmian w tej sprawie jest już gotowy od czerwca. - W tej chwili czekamy na decyzję, że dostanie druk sejmowy i będzie już procedowany - wyjaśnił. Poseł PiS-u przyznał, że poprawki ustawy mają uderzyć w sieci, które otwierają się w niedziele jako "placówki pocztowe".

- To jest ewidentne nadużywanie pewnej luki prawnej, gdzie pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej otwartych jest wiele sklepów. Jak się człowiek przejdzie w niedzielę i poprosi o nadanie paczki, to niektórzy nawet odmówią. Mamy też takie sygnały, więc to niekiedy jest fikcja - powiedział. I dodał, że "do ustawy zostały wprowadzone pewne zapisy, definicje, obowiązek wprowadzenia rejestru przychodów z podziałem na podstawowy i resztę". - Musi być spełnione kryterium, że wielkość wpływów z tej działalności podstawowej przewyższa pozostałe - stwierdził.

Dziennikarz dopytał, czy zmiany w prawie sprawią, że takie sklepy zostaną zamknięte w niedzielę. - Pyta pan, co wystarczy, żeby ktoś nieuczciwy przestał oszukiwać, czy złodziej przestał kraść. Z całą pewnością takie kryterium mocno ograniczy i utrudni nielegalną działalność. Nie wykluczam, że niektórzy będą próbowali wymyślać jakieś inne myki, ale to na pewno znakomicie ograniczy ten proceder - przyznał Śniadek. 

Zakaz handlu w niedziele 

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 roku. "Oznacza, że w niedzielę i święta - poza określonymi w przepisach wyjątkami - nie można handlować ani wykonywać czynności związanych z handlem. Zakaz obejmuje także powierzanie w te dni pracownikowi wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd. W pierwszym roku obowiązywania ustawy sklepy mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 roku wyłącznie w ostatnią. W 2021 roku niedziele handlowe wypadają: 

  • 31 stycznia;
  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia. 
Więcej o: