Polacy będą mieli głodowe emerytury. Media wyliczyły: 160 złotych po 17 latach pracy

Przyszłe emerytury Polaków będą bardzo niskie. Po 17 latach pracy będzie można liczyć na 160 złotych emerytury - wyliczył "Super Express". Powodem mają być tzw. umowy śmieciowe.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kalkulator pozwalający obliczyć przyszłą emeryturę dla osób powyżej 35. roku życia. Stan konta można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

ZUS"Dobry Start". ZUS ruszył z pierwszymi wypłatami pieniędzy. Przelał 30 mln zł

Emerytury. "160 złotych po 17 latach pracy"

Dziennikarze "Super Express" wyliczyli, jakie będą przyszłe emerytury Polaków. Gazeta informuje, że kalkulator wylicza emeryturę, biorąc pod uwagę przepracowany czas i opłacone składki emerytalno-rentowe. "36-letni kucharz z Warszawy, mający 17 lat stażu pracy w gastronomii, w tym wiele czasu jako szef kuchni, otrzyma 160 złotych emerytury" - podaje dziennik. "Super Express" przedstawia kolejne wyliczenia. "Pracująca w stolicy 40-letnia doktorantka SGGW, która zarabia jako pracownik naukowy, po wszystkich latach nauki, pracy i wielu publikacjach otrzyma niecałe 600 złotych emerytury".

Według dziennikarzy gazety jest to efekt polskiego systemu pracy, w którym wiele branż od lat oferuje swoim pracownikom umowy cywilnoprawne, czyli tzw. śmieciówki. Umowy zlecenia nie zawsze są objęte obowiązkowym oskładkowaniem, a w przypadku umowy o dzieło odprowadzana jest jedynie zaliczka na podatek dochodowy. Przypomnijmy, że Polski Ład ma wprowadzić istotne zmiany - od 2022 r. umowy zlecenia mają być w pełni oskładkowane; tak jak przy umowie o pracę.

Jak podaje "Super Express", dane ZUS przewidują, że średnio nowi emeryci będą mogli liczyć na ok. 30 proc. stopy zastąpienia. Według wyliczeń gazety, emerytury będą stanowić 1/3 ostatniej pensji. W przypadku płacy minimalnej, która w 2021 r. wynosi 2800 zł brutto, przyszła emerytura wyniesie 840 zł.

Emerytury czerwcowe. Nawet 124 tys. osób mogą zyskać wyższe świadczeniaEmerytury czerwcowe. Nawet 124 tys. osób mogą zyskać wyższe świadczenia

Jak sprawdzić przyszłą emeryturę na PUE ZUS?

Osoby w wieku powyżej 35 lat mogą sprawdzić wysokość przyszłych emerytur na udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kalkulatorze. Należy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać po lewej stronie zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2020 r.".

Informacje na Platformie Usług Elektronicznych zostały udostępnione przez ZUS po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, na konta i subkonta ubezpieczonych trafiły łącznie niemal 164 miliardy złotych.

Więcej o: