Osoby, które podejmują pracę na umowie o pracę, co miesiąc odprowadzają składkę do ZUS. Zgromadzony w ten sposób kapitał stanowi w przyszłości podstawę do wypłacania świadczenia emerytalnego. Jak sprawdzić jego wysokość?
Pracownicy urodzeni po 1948 roku, którzy byli zatrudnieni przed 1999 rokiem, powinni wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego. Jest to konieczne, gdyż dopiero w 1999 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął prowadzić indywidualne konta, na których gromadzone są środki. Wcześniej pracodawcy przekazywali listy zbiorcze, dlatego za ten okres ZUS ma obowiązek wyliczyć właśnie kapitał początkowy - a to w znaczny sposób może podnieść wysokość naszej emerytury. W przypadku, gdy nie będziemy wnioskować o ustalenie wysokości kapitału początkowego, wówczas podstawą wyliczenia świadczenia będą jedynie składki odprowadzane po 1999 roku.
Jak już wspomniano, wysokość składek ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości emerytury. O ile rozpoczęliśmy pracę po 1999 roku - nie będzie z tym żadnego problemu, gdyż wszelkie środki trafiają bezpośrednio na indywidualne konto ubezpieczonego. Osoby, które pracowały na umowie o pracę przed 1999 rokiem, muszą wystąpić z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego, co w rzeczywistości sprowadza się do ustalenia teoretycznej składki za tamten okres.
Ustalony kapitał początkowy podnosi wysokość emerytury, dlatego warto pamiętać o jego ustaleniu, nim rozpoczniemy pobieranie świadczenia. Wystąpić z wnioskiem o jego ustalenie można w każdej chwili, najpóźniej jednak wraz z wnioskiem o emeryturę.
Do ustalenia wysokości kapitału początkowego potrzebne będą następujące dokumenty:
ZUS ustala wysokość kapitału początkowego, kierując się następującymi wskazaniami:
Istnieją przesłanki, kiedy ZUS zobowiązany jest do ponownego przeliczenia kapitału początkowego. Należą do nich sytuacje kiedy kapitał początkowy był wyliczony przed:
Przesłanką do ponownego obliczenia kapitału początkowego jest też dotarcie do nowych dokumentów potwierdzających okresy składkowe.
Więcej informacji na temat kapitału początkowego można znaleźć na stronie internetowej ZUS.